Aktualności

Przypominamy: Odśnieżanie auta to obowiązek kierowcy - dbajmy o bezpieczeństwo

Data publikacji 06.12.2021

W związku z opadami śniegu ostrołęccy policjanci przypominają o obowiązku dokładnego odśnieżania samochodów przed jazdą. Pojazd musi być utrzymany w taki sposób, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących oraz innym uczestnikom ruchu drogowego.

Niemal każdej zimy obserwując drogi możemy się przekonać, że wielu kierowców zapomina, że odśnieżenie  auta to ich obowiązek. Jazda z warstwą śniegu na dachu, czy z szybami pokrytymi lodem zagraża nie tylko samym kierującym i pasażerom takich pojazdów, ale także innym kierowcom. Warstwa lodu na szybach ogranicza naszą widoczność,  natomiast spadający śnieg w wyniku poruszania się pojazdu z kolei utrudnia jazdę kierowcom jadącym za nami. 

Poruszając się autem, kierowca zawsze musi mieć zapewnione dostateczne pole widzenia.  Bądźmy odpowiedziani za nas i za innych użytkowników dróg i poświęćmy te kilka minut na dokładne odśnieżenie naszych samochodów.

Poza tym, że jazda nieodśnieżonym autem zagraża naszemu bezpieczeństwu, to jest również wykroczeniem, za które możemy otrzymać mandat karny w wysokości do 500 złotych.

 Dla tych, którzy podczas jazdy będą ,,gubić” śnieg po drodze, lub kierować pojazdami, w których widoczność z powodu zamarzniętych szyb będzie ograniczona policjanci nie przewidują taryfy ulgowej.

Jednak na uniknięcie mandatu sposób jest prosty - wystarczy przestrzegać obowiązujących przepisów, a tym samych szanować innych na drodze pamiętając zarazem, że na drodze nie jesteśmy sami. Nie zapomnijmy również dbać o czytelność tablic rejestracyjnych oraz reflektorów.

 

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony