Aktualności

Codziennie wspólnie wyciągają ,, Pomocna Dłoń” do osób bezdomnych - kontynuacja podpisanego porozumienia

Data publikacji 02.12.2021

W trakcie pandemii nie można zapominać także o osobach narażonych na wychłodzenie organizmu. Dlatego kolejny rozpoczynają działania skierowane na niesienie pomocy osobom zagrożonym wychłodzeniem organizmu w ramach porozumienia ,, Pomocna Dłoń”. Dzięki niemu dotychczas uratowano życie dwóm osobom. W ramach kontynuacji podpisanego porozumienia policjanci wraz z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie, Grupą Ratowniczą "Nadzieja" w Łomży, Strażą Miejską w Ostrołęce oraz Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej kontrolują miejsca, gdzie osoby potrzebujące mogą przebywać. Również do Państwa zwracamy się z prośbą o informację w każdym przypadku kiedy będziemy mieli podejrzenie, że ktoś jest zagrożony wychłodzeniem organizmu, jeden telefon potraf uratować życie.

W tym trudnym dla wszystkim czasie powinniśmy wszyscy wykazywać się empatią, zrozumieniem i niesieniem pomocy do osób, którzy jej potrzebują np. osobom bezdomnym narażonych na, m.in.  wychłodzenie organizmu. Z zgodnie z zapowiedziami synoptyków temperatura w najbliższych dniach ma spaść poniżej zera. Należy jednak pamiętać, że aby doszło do wychłodzenie organizmu wcale nie muszą być "za oknem" siarczystego mrozu.  

Chcąc dotrzeć z pomocną dłonią do jak największej liczby osób zagrożonych wychłodzeniem organizmu  Komenda Miejska Policji w Ostrołęce wspólnie z Urzędem Miasta Ostrołęka, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie, Grupa Ratownicza Nadzieja w Łomży, Strażą Miejską w Ostrołęce oraz Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce podpisała porozumienie, dzięki któremu odbywają się cykliczne kontrole miejsc, w których takie osoby mogą przebywać.

Pomysłodawcą działań jest Naczelnik Wydziału Prewencji kom. Piotr Góralczyk. W ramach porozumienia ostrołęccy policjanci sporządzili specjalną mapę, z naniesionymi punktami miejsc, gdzie osoby bezdomne mogą przebywać oraz został napisany algorytm postępowania policjantów na wypadek ujawnienia potrzebujących osób. W ostrołęckiej komendzie został wyznaczony także koordynator, który zajmuję się tą jakże ważną problematyką.

W ramach działań każdego dnia wspólne patrole, kontrolują miejsca, w których osoby potrzebujące pomocy mogą się znajdować.

Sprawdzane są, m.in. klatki schodowe, dworce, opuszczone budynki czy ogródki działkowe w poszukiwaniu osób wymagających pomocy. Podczas patroli funkcjonariusze informują zagrożone zamarznięciem osoby o instytucjach, które udzielają pomocy i schronienia oraz przestrzegają o zagrożeniach wynikających ze spadku temperatur.

W sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu mundurowi wzywają pogotowie ratunkowe, które udzieli osobie wychłodzonej niezbędnej pomocy lekarskiej.

Jednak skuteczność podejmowanych działań uzależniona jest również od aktywności mieszkańców, dlatego apelujemy o informowanie policjantów lub instytucji pomocowych o osobach, które takiej pomocy potrzebują.

Telefonujmy do służb i instytucji pomocowych, gdy widzimy osoby leżące na mrozie, przebywające w okolicach dworców, siedzące dłuższy czas na ławkach w parkach, czy też zamieszkujące pustostany. Właśnie  dzięki  Państwa reakcji skuteczność tego rodzaju działań może być jeszcze większa.

Nie przechodźmy również obojętnie obok osób, które są pod wpływem alkoholu, gdyż w wyniku jego działania osoby te nie odczuwają niskich temperatur i są szczególnie narażone na wychłodzenie.

Każde przekazane zgłoszenie będzie natychmiast sprawdzane przez ostrołęckich funkcjonariuszy.

Najlepszym dowodem skuteczności wspólnych tego rodzaju działań jest fakt, że nie odnotowano do tej pory żadnego zgonu z powodu wychłodzenia organizmu.

Autor: kom. Tomasz Żerański
 

 

Powrót na górę strony