Aktualności

Podawały się za pracownicę wodociągów - okradły starszą kobietę na znaczną sumę pieniędzy - policjanci z Ostrołęki przekazują wskazówki, jak nie dać się oszukać

Data publikacji 05.11.2021

Zwracamy się do Państwa z prośbą o stosowanie zasady ograniczonego zaufania podczas kontaktów z osobami obcymi. Wpuszczanie do domu obcych osób może narazić nas na utratę drogocennych rzeczy, bądź pieniędzy. Niestety wczoraj o przekonało się o tym 81 - letnia ostrołęczanka. Kobieta wpuściła do swojego domu obcą osobę, która przedstawiła się za pracownice wodociągów. Gdy jedna kobieta ,,zagadywała” seniorkę, wspólnik oszustki w tym czasie ukradł z mieszkania znaczną sumę pieniędzy. Ostrzeżmy przed taką sytuacją członków naszych rodzin! Przekażmy im, aby pod żadnym pozorem nie wpuszczali obcych osób do mieszkania.

Często pod różnymi pretekstami do naszych drzwi pukają obce osoby. Wpuszczanie ich do naszego domu za każdym razem wiąże się z dużym ryzykiem. Powyższe może potwierdzić zdarzenie, które miało miejsce wczoraj na terenie naszego miasta.

Około godziny 14 do drzwi 81 – letniej ostrołęczanki zapukała kobieta w wieku około 40 lat, która podała się za pracownicę wodociągów, dodała także, że jest w ciąży. W rozmowie oznajmiła seniorce, że posiada ona nadpłatę za wodę i potrzebuje rozmienić banknot 100 złotowy, aby jej przekazać pieniądze za nadpłaconą wodę.

Niestety seniorka poszła na oczach nieznajomej do pokoju i z wersalki wyjęła pieniądze. Tym samym pokazała oszustce miejsce przechowywania gotówki. Po rozmienieniu banknotu fałszywa pracownica wodociągów kazała seniorce wejść do łazienki i nalewać wodę do wanny i misek, co ta uczyniła. Argumentowała to tym, że rury są zatkane pampersami. Oszustka cały czas zagadywała seniorkę tłumacząc swój wschodni akcent mężem, który jest narodowości ukraińskiej.

Po około dwóch minutach fałszywa pracownica wodociągów w pośpiechu opuściła mieszkanie, wtedy to 81 -latka zauważyła brak znacznej ilości gotówki, którą miała schowaną w mieszkaniu.

W rozmowie z policjantami przyznała, że jej „gość” rozmawiał z jakimś mężczyzną w czasie kiedy ona była w łazience i to prawdopodobnie właśnie on ukradł jej pieniądze.

Dalsze czynności w tej sprawie prowadzą ostrołęccy policjanci.

Dlatego po raz kolejny apelujemy do Państwa o zachowanie dużej dozy nieufności podczas kontaktów z osobami obcymi. Nigdy nie powinniśmy pozwalać na wejście do naszego domu, czy mieszkania obcym osobom bez względu na podawany przez nich pretekst. Nie trzymajmy także większych sum pieniędzy w mieszkaniach. Najbezpieczniejszym do tego miejscem jest konto bankowe.

Bardzo ważny jest też przekaz powyższych informacji starszym członkom z naszych rodzin. Dlatego prosimy Państwa o rozmowę ze swoimi seniorami i ostrzeżenie ich przed tego typu sytuacjami.

kom. Tomasz Żerański

Powrót na górę strony