Aktualności

Wybierając się na cmentarz zabierz ze sobą odblask - policjanci apelują także do rodzin seniorów

Data publikacji 29.10.2021

Wiele osób na groby swoich bliskich wybierze się pieszo. Z uwagi na duży ruch nawet osoby zmotoryzowane będą zmuszone zostawić pojazd na parkingu i dojść kilkadziesiąt, a czasami kilkaset metrów pieszo. Przypominamy, że bez odblasku jesteśmy dla kierowców niewidoczni! Dlatego prosimy osoby starsze o zakładanie elementów odblaskowych. Zwracamy się z prośbą także do rodzin seniorów, aby wyposażyli swoich bliskich w tego rodzaju elementy i dopilnowali, żeby z nich korzystali. Nie pozwólmy, aby przez naszą beztroskę za rok Święto Wszystkich Świętych było naszym Świętem.

Mówiąc o elementach odblaskowych warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają  kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Według znowelizowanych przepisów poza obszarem zabudowanym mamy OBOWIĄZEK noszenia elementów odblaskowych, za jego nieprzestrzeganie grozi mandat do 500 złotych. Jednak to nie kary powinny nas zachęcać do noszenia odblasków, a dbałość o własne bezpieczeństwo.


Dlatego apelujemy do pieszych o noszenie elementów odblaskowych nawet kiedy poruszamy się w obszarze zabudowanym, mogą to być kamizelki odblaskowe, opaski, latarki.

Pamiętajmy, że odblaski ratują życie! Zawieźmy także element odblaskowy także do naszej babci, czy cioci. Dzięki temu otrzymają być może najlepszy prezent – życie.

 

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony