Aktualności

Oszustwo podczas zakupu ciągnika rolniczego w ,,sieci'' - apel ostrołęckich policjantów dot. ostrożności w trakcie internetowych zakupów

Data publikacji 22.10.2021

3000 złotych stracił mieszkaniec naszego powiatu, który postanowił kupić ciągnik rolniczy za kwotę 60 tysięcy złotych wystawiony do sprzedaży w Internecie na jednym z portali aukcyjnych. Mimo wpłaconej zaliczki wymarzony ,,traktor" do niego nie trafił. Co istotne – kupujący widział go tylko w cyberprzesterzeni, i tam też stracił przelaną na zakup auta zaliczkę. Sprawą zajęli się już ostrołęccy policjanci. Bądźmy ostrożni na różnego rodzaju ,,okazję” , których wartość znaczącą odbiega od średniej wartości rynkowej podobnych produktów. Kupując przedmiot za kwotę kilkudziesięciu tysięcy złotych być może należałoby się zastanowić nad ,,poświęceniem” kilkuset złotych, pojechaniu na miejsce i sprawdzeniu, czy taki pojazd w ogóle istnieje.

Wczoraj do Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce zgłosił się 56 - letni mieszkaniec naszego powiatu, który powiadomił, że został oszukany podczas zakupu w internecie ciągnika rolniczego.

Jak wynika z ustaleń mężczyzna 18 października bieżącego roku zainteresował się zamieszczonym na portalu aukcyjnym ogłoszeniem o sprzedaży ciągnika rolniczego w atrakcyjnej cenie. Pojazd wystawiony był za kwotę 64 tysięcy złotych złotych i według zapewnień osoby sprzedającej było nim bardzo duże zainteresowanie, dlatego potrzebował on zaliczki. Mężczyzna po rozmowie ze sprzedającym postanowił  dokonać zakupu. Ostatecznie uczestnicy transakcji ustalili kwotę za pojazd w wysokości 60 tysięcy złotych, plus 5 tysięcy za transport. Sprzedający miał dostarczyć ciągnik w minioną środę

Na poczet transakcji na podane przez sprzedającego konto mężczyzna wpłacił zaliczkę w kwocie 3000 złotych. ,,Traktor" wedle zapewnień sprzedającego miał być jego własnością. Sprzedaż pojazdu argumentował w rozmowie zakupem nowego ciągnika.

Jednak po wpłacie gotówki i wysłaniu potwierdzenia przelewu mms sprzedającemu kontakt z nim się ,,urwał”. Sprzedający do chwili obecnej nie zwrócił zaliczki i nie dostarczył ciągnika, a jego telefon komórkowy jest nieaktywny.

Dalsze postępowanie w tej sprawie prowadzą policjanci z ostrołęckiego wydziału do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją.

Podany przykład pokazuje, z jakim ryzykiem muszą liczyć się osoby dokonujące zakupów za pośrednictwem sieci. Apelujemy o zachowanie jak najdalej idącej ostrożności i dokładne sprawdzanie wiarygodności sprzedających.

Kupując przedmiot za kwotę kilkudziesięciu tysięcy złotych być może należałoby się zastanowić nad ,,poświęceniem” kilkuset złotych, pojechaniu na miejsce i sprawdzeniu, czy taki pojazd w ogóle istnieje.

Nie wierzmy także w tzw. ,,super okazje”. Przedmiot, który jest wystawiony poniżej średniej rynkowej już powinien wzbudzić naszą czujność.

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony