Aktualności

Pamiętajmy o bezpieczeństwie dzieci podczas jazdy pojazdami - policjanci z Ostrołęki przypominają przepisy w tym zakresie

Data publikacji 05.10.2021

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, do szkół i przedszkoli wróciły dzieci. Często, na czas dojazdu do placówki szkolnej, są one pasażerami samochodów. Rodzice i opiekunowie nie zawsze jednak wiedzą jak przewozić dzieci, aby zapewnić im bezpieczeństwo i nie łamać przepisów. Mając na uwadze bezpieczeństwo pociech jaworzniccy ostrołęccy przypominają zasady bezpieczeństwa podczas przewozu dzieci w samochodzie.

Dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu, przewożone w pojeździe wyposażonym w pasy bezpieczeństwa, musi siedzieć w odpowiednim foteliku lub innym urządzeniu przytrzymującym.

Dziecko mające co najmniej 135 cm wzrostu można przewozić na tylnym siedzeniu pojazdu, gdy jest przytrzymywane jedynie za pomocą pasów bezpieczeństwa w przypadku, kiedy ze względu na masę i wzrost nie jest możliwe zapewnienie fotelika bezpieczeństwa lub innego urządzenia przytrzymującego.

Na tylnym siedzeniu pojazdu, trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3 lat, przytrzymanego za pomocą pasów bezpieczeństwa, w przypadku gdy dwoje dzieci jest przewożone w fotelikach bezpieczeństwa dla dziecka lub innych urządzeń przytrzymujących dla dzieci, zainstalowanych na tylnych siedzeniach pojazdu nie ma możliwości zainstalowania trzeciego fotelika bezp. dla dziecka lub innego urządzenia przytrzymującego dla dzieci.

Ponadto zabrania się:

  • przewożenia w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera, która jest aktywna podczas przewożenia dziecka
  • przewożenia dziecka w wieku poniżej 3 lat w pojeździe  niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa i fotelik bezpieczeństwa dla dziecka lub w pasy bezpieczeństwa i inne urządzenie przytrzymujące dla dzieci;
  • przewożenia na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego, poza fotelikiem bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniem przytrzymującym dla dzieci, dziecka mającego mniej niż 150 cm wzrostu.

Za przewożenie dziecka w pojeździe w sposób niezgodny z przepisami grozi mandat w wysokości 150 zł i 6 pkt karnych.

Na rynku są dostępne również urządzeni skracające pasy. Kierujący, który przewozi dziecko i używa tego typu urządzeń nie popełnia wykroczenia, jeśli to urządzenie posiada homologację i jest stosowane zgodnie z instrukcją i zakresem wagowym dziecka w określonej kategorii pojazdów. Stosując takie urządzenie należy również kierować się rozsądkiem i bezpieczeństwem dziecka, co oznacza, że gdy zapinamy w „skrócone” urządzeniem pasy dziecko i widzimy, że nie do końca mogą one spełnić swoją rolę, nie róbmy tego na siłę i wyposażmy samochód w fotelik.

Co jeszcze powinieneś widzieć, aby mieć pewność, że twoje dziecko podróżuje bezpiecznie?

Przypominamy także, że w przypadku niestosowania pasów bezpieczeństwa podczas jazdy przez kierującego, może on zostać ukarany mandatem karnym w wysokości 100 zł oraz 2 punktami karnymi. Gdy nie zrobi tego pasażer, kierowca może otrzymać mandat w kwocie 100 zł i 4 punkty karne. W tej ostatniej sytuacji ukarany mandatem karnym w kwocie 100 zł może zostać także pasażer.
To właściwie zapięte pasy bezpieczeństwa, oraz odpowiednie stosowanie fotelików bezpieczeństwa dla dzieci podczas jazdy, jest gwarancją ich bezpiecznej podróży.

Pamiętajmy, że życie i zdrowie naszego dziecka jest najważniejsze i to  fotelik bezpieczeństwa jest według wieloletnich badań najbardziej bezpiecznym urządzeniem do przeważenia naszego dziecka.

 

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka
 

Powrót na górę strony