Aktualności

Potrącenie nastolatki przejeżdżającej rowerem przez przejście dla pieszych – apel do dzieci, młodzieży oraz rodziców

Data publikacji 14.09.2021

12- letnia dziewczynka została zabrana do szpitala w wyniku zdarzenia drogowego do którego doszło wczorajszego popołudnia.Dziewczynka wjechała na rowerze na przejście dla pieszych wprost pod nadjeżdżający samochód. Przypominamy, że przejechanie rowerem przez ''pasy'', zgodnie z przepisami Prawa o Ruchu Drogowym jest zabronione. Jest także dużym zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa. Rowerzysta jest zobowiązany zejść z roweru i przeprowadzić go po przejściu dla pieszych jeśli chce je przekroczyć. Rozmawiajmy także ze swoimi ,,dziećmi” na ten temat.

Informacja o zdarzeniu w m. Żebry Chudek wpłynęła do ostrołęckich policjantów wczoraj około godziny 16:00. Na miejsce skierowano patrol ostrołęckiej ,, drogówki” oraz służby ratunkowe.

Jak wynika ze wstęnych ustaleń 12 - letnia rowerzystka wjechała na przejście dla pieszych wprost pod nadjeżdżającego opla doprowadzając do zderzenia. Przejście dla pieszych było oznaczone znakami pionowymi i poziomymi.

Dziewczyna w wyniku zdarzenia została zabrana do szpitala.

Pamiętajmy, że rowerzyści są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego to oznacza, że nie są chronieni osobistymi środkami technicznymi, takimi jak poduszka powietrzna czy pasy bezpieczeństwa, a w kontakcie z samochodem, przy dużej prędkości kolizyjnej, doznają poważnych obrażeń albo nawet ponoszą śmierć.

Zbiżając się do przejścia dla pieszych zawsze poowinniśmy zejść z jednośladu i go przeprowadzić! Chwila naszego lenistwa, czy beztroski w tym zakresie może mieć tragiczne skutki.

Pamiętajmy, że my jako rodzice musimy dawać dobry przykład naszym pociechom, które bacznie nas obserwują w kontakście nie tylko bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Rozmawiajmy z dziećmi na temat powyższych zagrożeń i uczulmy ich przed takimi sytuacjami. Wytłumaczmy dziecku, jak wazne dla ich bezpieczeństwa  jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony