Aktualności

Kolejne zdarzenia z udziałem dzikiej zwierzyny – apelujemy o ostrożność i zdjęcie nogi z gazu

Data publikacji 14.09.2021

Tylko dziś rano zostaliśmy powiadomieni o dwóch zdarzeniach z udziałem dzikiej zwierzyny. Na szczęście oprócz uszkodzonych pojazdów żaden z kierowców, bądź pasażerów nie odniósł poważnych obrażeń. Apelujemy do kierowców o ostrożność w okolicach lasów, gdzie na drogę często wychodzą dzikie zwierzęta, które mogą być przyczyną wypadków, w tym niestety tych najpoważniejszych. Zmniejszenie prędkości z pewnością pomoże nam na unikniecie tego rodzaju zdarzeń, bądź też zminimalizowanie ich negatywnych skutków.

 

Dziś rano dyżurny ostrołęckich policjantów otrzymał zgłoszenie dotyczące zdarzenia ze zwierzyną leśną. Na miejsce pojechali policjanci z ostrołęckiej drogówki oraz służby ratunkowe.

Pierwsze zdarzenie miało miejsce miało miejsce o godzinie 5:23 na terenie gm. Czerwin. W rejonie miejscowości Wólka Seroczyńska kierujący mercedesem uderzył w jelenia.

Kwadrans później doszło do kolejnego podobnego zdarzenia. Tym razem kierujący Fordem w rejonie m. Antonię zderzył się z łosiem.

W wyniku zdarzeń żaden z kierowców, jak i pasażerów nie odniósł poważnych obrażeń ciała.

Za oknem co raz częściej mglisto, ciemno i deszczowo. Wraz z nadejściem jesieni pogarszają się nie tylko warunki atmosferyczne, ale także drogowe, co należy uwzględnić wsiadając za kierownicę. Pamiętajmy też, że w każdej chwili na drodze może pojawić się jakaś przeszkoda. Mogą to być piesi, ale mogą to być również dzikie zwierzęta. Prawdopodobieństwo spotkania zwierzyny na drodze jest największe wczesnym rankiem oraz późnym wieczorem, zwłaszcza w obszarach leśnych, których nie brakuje w na naszym terenie.

Z tego względu apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach w okolicach lasów, łąk i pól. Nie lekceważmy znaku drogowego A18-b „Uwaga dzikie zwierzęta”. Takie znaki ustawione są w miejscach, gdzie takie zagrożenia często występują. Kierowca jadący z nadmierną prędkością może nie mieć wystarczająco dużo czasu, aby bezpiecznie zahamować, czy wykonać manewr ominięcia przeszkody na drodze, a zderzenie samochodu ze zwierzęciem wybiegającym na jezdnię może być groźne w skutkach, a nawet skończyć się tragicznie zarówno dla zwierzęcia jak i pasażerów pojazdu.

Dlatego ponownie zwracamy się z apelem o ostrożność, dostosowanie prędkości do warunków na drodze i po prostu zdjęcie nogi z gazu. Zawsze, gdy wjeżdżamy w tereny leśne, bądź takie, w których mogą pojawić się dzikie zwierzęta odpuśćmy pedał gazu – to nam da większe szanse w chwili gdy na jezdnię wtargnie nieoczekiwany gość.

kom. Tomasz Żerański

 

Powrót na górę strony