Aktualności

Policjanci z Ostrołęki dbają o bezpieczeństwo Seniorów

Data publikacji 02.09.2021

Funkcjonariusze z ostrołęckiego wydziału prewencji przy współpracy z galerią Bursztynową przygotowali dla naszych Seniorów wystawę poświęconą szeroko pojętemu bezpieczeństwu. A wszystko po to, aby uświadomić osoby starsze przed zagrożeniami na jakie mogą być narażeni. Podczas rozmów policjanci przekazywali także wskazówki, jak zachować się w sytuacji zagrożenia, np. otrzymania telefonu od rzekomego wnuczka, czy też osoby podszywające się za policjanta i funkcjonariusza innych służb mundurowych. Akcja jest prowadzona w ramach kampanii ,,Aktywny i świadomy Senior w świecie finansów”.

Dla policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce bezpieczeństwo osób starszych jest priorytetem. W tym celu funkcjonariusze od wielu lat prowadzą działania profilaktyczne z takimi osobami, aby uczulić ich przed tego rodzaju zagrożeniami. Informację dotyczące metod, jakimi posługują się sprawcy są przekazywane za pośrednictwem mediów, ale także w osobistych spotkaniach z policjantami z wydziału prwewencji. Ogromną rolę w kreowaniu bezpieczeństwa stanowią również działania w poszczególnych Parafiach, gdzie odczytywane są listy intencyjne dotyczące tego typu zagrożeń.

Cały czas jednak policjanci szukają nowych sposobów dotarcia do jeszcze większej liczby osób. Dlatego wczoraj w galerii Bursztynowej przygotowana została wystawa promująca bezpieczne zachowania, która potrwa do 14 września. W bezpośrednich rozmowach z policjantami seniorzy mogli dowiedzieć się o najczęstszych metodach, jakimi posługują się oszuści, a także jak mają zachować się w danej sytuacji. Został przygotowany spot głosowy, który jest emitowany kilka razy dziennie w galerii.

Korzystając z okazji jeszcze raz przypominamy, aby nie przekazywać żadnych pieniędzy obcym osobom, bez względu na to, czy będą prosili o pomoc dla wnuczka, córki, czy też innego członka rodziny. Pamiętajmy też, że prawdziwi policjanci nie proszą o przekazywanie pieniędzy i nie informują o prowadzonych przez sobie policyjnych akcjach. Jeżeli policjant prosi nas o pieniądze, to oznacza, że mamy do czynienia z oszustem i jak najszybciej powinniśmy powiadomić prawdziwych policjantów.

Jednak największą rolę w promowaniu bezpieczeństwa pełnią członkowie rodziny, dzieci i wnuczkowie. Dlatego prosimy ich o ostrzeżenie swoich bliskich przed takimi zagrożeniami. Państwa rola w tym zakresie jest niezastąpiona, ponieważ to właśnie Państwo znacie najlepiej seniorów ze swoich rodzin i wiecie najlepiej jak do nich dotrzeć.

Nie zapominajmy także o naszych starszych sąsiadach, którzy mieszkają samotnie. Nawet mijając się na klatce, czy w drodze ze sklepu porozmawiajmy z nimi na temat takich zagrożeń.

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony