Aktualności

ZBLIŻA SIĘ WEEKEND – JEST TO DOSKONAŁY MOMENT, ABY PODCZAS OSTRZEC CZŁONKÓW RODZIN PRZED OSZUSTAMI POSŁUGUJĄCYMI SIĘ METODAMI NA POLICJANTA I NA WNUCZKA!

Data publikacji 27.08.2021

Niestety pomimo wieli apeli w dalszym ciągu nie wszyscy słyszeli o metodach działania oszustów. Dwa dni temu mieszkanka Ostrołęki przekazała oszustom prawie 22 tysiące złotych wrzucając je do śmietnika. Wczoraj 88 - letnia kobieta z naszego miasta przekazała obcemu mężczyźnie, który podszywał się za policjanta ponad 10 tysięcy złotych. Dlatego prosimy Państwa, aby podczas weekendowych spotkań rodzinnych ostrzegli swoich bliskich przed takim działaniem oszustów. W trakcie spotkań powiedzmy im także, jak mają zachować się w przypadku otrzymania takiego telefonu. Prosimy także pracowników banków o czujność i odpowiednią reakcję.

Przypominamy, że funkcjonariusze Policji nigdy nie proszą o pieniądze. W przypadku odebrania dziwnego telefonu, gdzie rozmówcy próbują zwieść opowieściami o działaniach policji lub będącej w potrzebie osobie najbliższej, należy zachować spokój i nie ulegać emocjom. Zawsze w takich przypadkach należy poinformować organy ściągania o wszelkich podejrzeniach popełnienia przestępstwa. W razie jakichkolwiek podejrzeń należy skontaktować się z jednostką Policji osobiście lub telefonicznie dzwoniąc na numer stacjonarny znajdujący się na stronie internetowej jednostki. Pamiętajmy aby przed połączeniem upewnić się, że poprzednia rozmowa została zakończona.

Policja ostrzega i przypomina:

- prawdziwy policjant NIGDY nie poprosi Ciebie o przekazanie mu Twoich oszczędności i nie będzie Cię angażował w policyjną akcję;

- sprawcy oszustw metoda „na policjanta” i „na wnuczka” dzwonią, korzystając najczęściej z numerów stacjonarnych, wybierając je losowo z książki telefonicznej. Jeśli proszą o oddzwonienie pod numer 112 zrób to z innego numeru abonenckiego, na przykład z telefonu komórkowego lub od sąsiada. Powiedz rodzinie o tej sytuacji;

- jeśli podejrzewasz, że zadzwonił do Ciebie oszust, NATYCHMIAST powiadom policję;

- NIGDY nie przekazuj obcej osobie pieniędzy, nie rób przelewów na nieznane konta. Jeśli ktoś, podający się za członka rodziny, prosi Cię o pomoc finansową, skonsultuj to z bliskimi, ale na ten numer jaki mamy do nich zapisany od lat, a nie ten, który podaje nam rozmówca.

Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich dobrać i życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

 

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony