Aktualności

Pozostawienie niezabezpieczonego roweru kosztowała go jego utratę – prosimy o właściwe zabezpieczenia jednośladów

Data publikacji 25.08.2021

W związku z przypadkami kradzieży rowerów na terenie naszego miasta, ostrołęccy policjanci przypominają o zachowaniu ostrożności i zdrowego rozsądku. Niestety zdecydowana większość skradzionych jednośladów nie była w żaden sposób zabezpieczona. Przykładem jest wczorajsze zdarzenie, kiedy to właściciel pozostawił rower przed blokiem wart 2 tysiące złotych bez żadnego jego zabezpieczenia. Warto jest pomyśleć o tym już w dniu zakupu jednośladu. Tylko w tym roku ostrołęccy policjanci odzyskali kilkanaście skradzionych rowerów.

Pozostawienie swojego jednośladu choćby na chwilę bez odpowiedniej ochrony, np. w klatce schodowej czy pod sklepem, może skutkować jego utratą w myśl zasady, że okazja czyni złodzieja.

Jak wynika z policyjnych statystyk, kradzieże rowerów są zazwyczaj przypadkowe. Złodzieje wykorzystują okazję pozostawienia jednośladu na „chwilkę” bez żadnych zabezpieczeń i nadzoru.

Wczoraj do ostrołęckich policjantów zgłosił się mieszkaniec naszego miasta i powiadomił o kradzieży wartego 2 tysiące roweru. Jednoślad został pozostawiony przed blokiem bez żadnego zabezpieczenia. Sprawcy tego zdarzenia poszukują ostrołęccy funkcjonariusze.  

Pamiętajmy, że w każdym przypadku pozostawienia niezabezpieczonego roweru, zwłaszcza droższego, właściciel musi mieć świadomość, że nie wszyscy ludzie są uczciwi, a złodziej wykorzysta każde ułatwienie.

Warto więc do zaparkowania roweru wybierać miejsca monitorowane, a sam pojazd wyposażyć nawet w kilka dodatkowych zabezpieczeń. Część z dostępnych do tego celu klamer czy linek, wykonana jest niestety z materiałów słabej jakości, które bez problemu daje się pokonać podstawowymi narzędziami. Dlatego przed zakupem odpowiedniego zabezpieczenia warto zasięgnąć rady bardziej doświadczonych znajomych lub opinii fachowca. Kradzież zabezpieczonego roweru trwa dłużej i naraża złodzieja na zatrzymanie na gorącym uczynku.

Oto kilka rad ze strony policjantów, aby ustrzec się przed kradzieżą i utrudnić działanie złodziejowi:

  • postaw na profesjonalne zabezpieczenie roweru – warto skorzystać z mocnych i profesjonalnych blokad; nawet najprostsze zabezpieczenie może utrudnić kradzież;
  • zostawiając rower tylko na tzw. „chwilkę” stosujmy zawsze linki rowerowe- przypnijmy rower do nieruchomej części otoczenia; warto pamiętać, że linka powinna trzymać ramę z kołem, a nie tylko koło, które łatwo jest zdjąć;
  • pamiętajmy, że skuteczniejsze są dwa zabezpieczenia niż jedno; im więcej czasu zajmie złodziejowi pokonanie naszych zabezpieczeń, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że stracimy swój rower; ważne, aby skutecznie go zniechęcić;
  • zadbajmy też o jak najlepsze zabezpieczenie naszej piwnicy, w której trzymamy rower - złodzieja goni czas, a zatem dobrze zabezpieczone piwnice będzie omijał;
  • zwracajmy uwagę na to, kto wchodzi do naszej klatki schodowej; często zdarza się, że wpuszczamy do bloku osoby już po usłyszenia dzwonka domofonu nie sprawdzając, kto chce wejść na klatkę; w ten sposób do bloku mogą dostać się różne osoby, wśród których może być złodziej;
  • gdy w bloku nie ma domofonu – wnioskujmy o jego zamontowanie lub zamykajmy drzwi na klucz;
  • o wszystkich podejrzanych osobach zauważonych w okolicach naszego bloku, które na przykład coś wynoszą z piwnicy, wchodzą lub wychodzą z niej bez powodu, zawiadamiajmy Policję.
  • uczulmy też nasze pociechy, aby nie pozostawiały swoich rowerów niezabezpieczonych lub bez nadzoru.

Co zrobić, jeśli ukradną nam rower:

  • należy jak najszybciej powiadomić Policję podając miejsce kradzieży i wygląd roweru, w tym numery identyfikacyjne oraz jego cechy charakterystyczne;
  • dobrze jest sfotografować swój rower, co ułatwi jego odnalezienie.

 

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

 

 

 

Powrót na górę strony