Aktualności

KLIKASZ W LINK I TRACISZ PIENIĄDZE!!! ( KOLEJNY OSZUKANY) – OSTRZEŻMY SWOICH BLISKICH ZANIM ZOSTANĄ OSZUKANI!

Data publikacji 02.08.2021

650 złotych to suma jaką stracił mieszkaniec naszego powiatu podczas robienia zakupów w ‘’sieci”. Mężczyzna podczas sprzedaży szkatułki kliknął w podesłany mu link. Pamiętajmy, że jeśli ktokolwiek wymaga podania danych karty płatniczej lub danych służących do logowania do bankowości, oznacza to najprawdopodobniej próbę oszustwa. Nigdy nie przekazuj i nie przepisuj takich danych na stronie otrzymanej w linku przez e-mail/komunikator/SMS. Pamiętajmy, że dane do naszej karty płatniczej są danymi szczególnie wrażliwymi i nikomu nie powinniśmy ich udostępniać! W internecie, tak jak i w życiu powinniśmy stosować zasadę ograniczonego zaufania. Przekażmy te ostrzeżenia również członkom naszej rodziny.

Od kilku tygodniu tego typu oszustwa zaczęły pojawiać się również na terenie naszego miasta i powiatu. W miniony weekend mieszkaniec naszego powiatu w wieku 38 – lat zawiadomił o oszustwie popełnionym na jego szkodę. Mężczyzna wystawił na jednym z popularnym portalu aukcyjnym ogłoszenie dotyczące sprzedaży szkatułki za kwotę 650 złotych.

Z mężczyzną poprzez komunikator społecznościowy skontaktowała się z nim osoba, która chciała kupić przedmiot. W tym celu poprosiła go o podanie numeru jego karty bankomatowej na którą mogłaby przelać pieniądze za towar, ponieważ chcę za niego zapłacić poprzez platformę serwisu aukcyjnego.

Niestety 38 – latek się na to zgodził i podał nieznanej osobie dane do swojej karty bankomatowej. Następnie kliknął w link nadesłany również przez potencjalnego kupca poprzez który miała dokonać płatności. Po chwili został przekierowany na stronę łudzącą przypominającą stronę jej banku. Po krótkim czasie zalogował się na swoje konto i zauważył, że ktoś przelał z jego konta kwotę 650 złotych. Mieszkaniec naszego powiatu próbował nawiązać kontakt z ‘’kupującym”, ale bezskutecznie.


Uważajmy!!!

Przekazywane przez oszustów linki często przypominają odnośniki do prawdziwych stron, a różnice są prawie niedostrzegalne. Dlatego za każdym razem powinniśmy dokładnie weryfikować strony internetowe, z których korzystamy. Nie powinno się klikać w linki otrzymane od nieznanych osób. Jednak najgorszym błędem jest przekazywanie danych takich jak login i hasło do bankowości internetowej, czy właśnie informacji zapisanych na karcie płatniczej. Wówczas oszuści bez problemu mogą wejść w posiadanie naszych pieniędzy, których odzyskanie już nie jest takie łatwe.

Podczas internetowych zakupów, czy też sprzedaży zawsze powinniśmy zachować czujność i dużą dozę nieufności. Chęć szybkiego uzyskania pieniędzy za np. sprzedany towar może okazać się zgubna.

Należy pamiętać również o tym, żeby NIKOMU nie podawać danych do naszej karty bankomatowej. Dane do naszego konta są danymi ściśle wrażliwymi i pod żadnym pozorem nie powinniśmy ich NIKOMU udostępniać!

Przekażmy tego rodzaju ostrzeżenia również członkom naszych rodzin. W ten sposób ochronimy ich przed utrata pieniędzy.

 

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka
 

 

 

Powrót na górę strony