Aktualności

Pogoda sprzyja rowerzystom, pamiętajmy o zabezpieczeniu swojego jednośladu

Data publikacji 11.05.2021

Sprzyjające warunki pogodowe zachęcają do jazdy na rowerze. By uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z utratą roweru, pamiętajmy o podstawowych zasadach, które mogą uchronić nas przed kradzieżą.

Sezon rowerowy już się rozpoczął. Na naszych drogach pojawia się coraz więcej miłośników jednośladów. Decydując się na taką formę transportu pamiętajmy o właściwym zabezpieczeniu swojego mienia. Każde pozostawienie niezabezpieczonego roweru przed blokiem, czy też sklepem jest okazją dla złodziei, tak samo jak pozostawianie go na otwartej klatce schodowej, czy też w pomieszczeniach ogólnodostępnych.

By uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z utratą roweru, pamiętajmy o podstawowych zasadach, które mogą uchronić nas przed kradzieżą.

Jak odpowiednio zabezpieczyć rower:

Najczęściej łupem padają niezabezpieczone jednoślady, bądź te przypięte słabymi zapięciami. Złodziej, widząc dwa rowery, z których jeden zabezpieczony jest cienką linką, a drugi zabezpieczeniem trudnym do pokonania, za cel wybierze z pewnością ten pierwszy. Nie ułatwiajmy złodziejom życia i wyposażmy swoje jednoślady w solidne i trudne do usunięcia w krótkim czasie zabezpieczenia.

Jak przypiąć rower:

Przede wszystkim nie za samo koło, gdyż jego zdjęcie zajmuje tylko kilka - kilkanaście sekund. Najlepiej przypiąć rower jednym zapięciem za koło i ramę jednocześnie. Ponadto pamiętaj, że na nic się zda solidne zabezpieczenie, jeżeli przypniesz swój pojazd do słabo zamocowanych elementów, które po kilku szarpnięciach, bez trudu dają się wyjąć z podłoża, czy ściany budynku. Pamiętaj także, że łupem sprawców padają nie tylko rowery ale także  ich osprzęt, jak na przykład liczniki, pompki czy zawieszone torby.

Gdzie można bezpiecznie zostawić rower w mieście:

Jednoślad najlepiej pozostawić w miejscu, gdzie chodzi dużo ludzi, nie zapominając przy tym o zastosowaniu solidnych zabezpieczeń. Dobre miejsca to centrum, okolice budynków użyteczności publicznej oraz teren, gdzie umieszczone są kamery monitoringu. Natomiast pozostawienie roweru w ciemnym zaułku daje złodziejowi więcej czasu i możliwości na działanie nawet wtedy, gdy rower jest solidnie przypięty.

Kiedy widzimy że przy rowerze kręci się ktoś nieznajomy przyjrzyjmy się mu, zapytajmy w jakiej sprawie i do kogo przyszedł. Jeśli jest to ktoś kto ma złe zamiary, dzięki naszemu zainteresowaniu straci swoją anonimowość i prawdopodobnie zrezygnuje z zamiaru kradzieży.

Powrót na górę strony