Aktualności

ZERO TOLERANCJI DLA NIEBEZPIECZNYCH KIEROWCÓW - SKUTECZNA AKCJA W CENTRUM MIASTA OSTROŁĘCKICH POLICJANTÓW Z MAZOWIECKIEJ GRUPY ,,SPEED”

Data publikacji 26.04.2021

30 mandatów karnych, 3 wnioski do sądu, zatrzymanych 13 dowodów rejestracyjnych pojazdów oraz 1 blankiet prawa jazdy bezmyślnemu młodemu kierowcy, któremu droga publiczna pomyliła się z torem wyścigowym - to bilans działań policjantów z ostrołęckiej drogówki skierowanych na eliminowanie niebezpiecznych kierowców.Informujemy, że dalszym ciągu policjanci z ostrołęckiej drogówki będą kontrolować miejsca wskazane przez samych mieszkańców jako te, w których dochodzi do niebezpiecznych zachowań na drodze, lub też, gdzie kierowcy swoim zachowaniem zakłócają spokój mieszkańcom. Apelujemy do kierowców o rozsądek. Każdy z nas, bez względu na to, czy jest kierowcą, czy też pieszym ma prawo na drodze czuć się bezpiecznie. Działania będą kontynuowane do skutku.

Dyżurny ostrołęckiej policji szczególnie podczas weekendu otrzymuje zgłoszenia dotyczące ,,szalejących” na parkingach drifterów – kierowców, którzy wykorzystują swoje samochody do jazdy w kontrolowanym poślizgu. Na rozległych asfaltowych powierzchniach parkingów jeżdżą bokiem lub przy wyciu silników palą gumy i kręcą tzw. bączki powodując przy tym ogromny hałas. Mieszkańcy alarmowali również o kierowcach, którzy na parkingu przed galerią ,,testowali” moc swoich aut, także zakłócając odpoczynek mieszkańcom.

 Dlatego mundurowi z ,,drogówki” często sprawdzają takie rejony i surowo reagują na tego rodzaju ,,jazdę”. Ich zdecydowana reakcja nie wynika  ze złośliwości, ale z obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa samym ,,drifterom”, a także osobom postronnym.

Ostatnia działania w tym zakresie zostały przeprowadzone w minioną sobotę w rejonie galerii handlowej przy ul. F. Nila. Podczas akcji policjanci skontrolowali 28 pojazdów, gdzie ujawnili 30 wykroczeń związanych najczęściej z nieprawidłowym stanem technicznym pojazdów, bądź też niezgodnymi z przepisami modyfikacjami pojazdów dotyczącymi np. zbyt mocno przyciemnionych szyb, nieprawidłowego oświetlenia, bądź zbyt głośnych układów wydechowych. Zatrzymanych zostało aż 13 dowodów rejestracyjnych pojazdów.

Jednak to nie wszystko, podczas działań kierowca mercedesa wykorzystując moment kiedy policjanci prowadzili kontrole  na ul. F Nila przejeżdżał z ogromną prędkością, po czym na pobliskim rondzie kręcił tzw. bączki stwarzając zagrożenie w ruchu drogowym, po czym odjeżdżał.

Policjanci odpowiedzieli na bezmyślną jazdę mężczyzny zatrzymaniem go do kontroli. Jednak ten zamiast się zatrzymać rozpoczął ucieczkę. Mundurowi z ostrołęckiej drogówki podjęli za nim pościg w trakcie którego kierowca mercedesa popełnił szereg wykroczeń polegających między inny na wyprzedzaniu na linii ciągłej z dużą prędkością inne pojazdy, jechał pod prąd, a także przejechał skrzyżowanie na czerwonym świetle.

Po krótkim pościgu został on zatrzymany, okazał się nim 23 - letni mieszkaniec powiatu makowskiego. W jego pojeździe znajdowała się również 22 - letnia pasażerka oraz 30 - letni starszy pasażer.

W związku z powyższym ,,brawurowemu” kierowcy policjanci zatrzymali prawo jazdy i sporządzili wobec niego wniosek o ukaranie do Sądu.

Akcja bezpośrednio była nadzorowana przez Kierownictwo Wydziału Ruchu Drogowego w Ostrołęce.

Chcemy jasno podkreślić, że nie jesteśmy absolutnie przeciwni modyfikacjom pojazdów, natomiast muszą one być zrobione zgodnie z aktualnymi przepisami i w taki sposób, aby nie zagrażały one zarówno bezpieczeństwo w ruchu drogowym, ani też nie zakłócały odpoczynku nocnego naszym mieszkańcom.

Informujemy, że mając na uwadze bezpieczeństwo ,,na drodze” tego rodzaju działania będą kontynuowane do skutku.

Przypominamy także, że zgodnie z art. 178b kodeksu karnego niezatrzymanie się do policyjnej kontroli jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 5. Dodatkowo wobec takiej osoby sąd obligatoryjnie orzeknie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na 15 lat.

podkom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

 

Powrót na górę strony