Aktualności

DLA BEZPIECZEŃSTWA KORZYSTAJMY Z ZESTAWÓW GŁOŚNOMÓWIĄCYCH PODCZAS JAZDY – APEL OSTROŁĘCKIEJ POLICJI

Data publikacji 07.04.2021

Zwracamy się z apelem do kierujących o korzystanie z zestawów głośnomówiących podczas jazdy. Biorąc pod uwagę nasze bezpieczeństwo tego rodzaju akcesoria kosztują niewiele, a potrafią uchronić nas przed wypadkiem, bądź mandatem karnym, za którego wysokość z pewnością kupimy już dobrej jakości zestaw.

,,Bo musiałem odebrać, przecież to tylko chwila" - takie tłumaczenia słyszą najczęściej policjanci, którzy ujawniają kierujących podczas pisania smsów lub prowadzenia rozmów telefonicznych bez wymaganego przepisami zestawu głośnomówiącego. Ponadto w ostatnim czasie funkcjonariusze odnotowali jeszcze jeden niebezpieczny ,,trend" wśród kierowców. Mowa tu o korzytaniu z portali społecznościowycych podczas jazdy. Często osoby popełniające tego typu wykroczenia bagatelizują swoje postępowanie. Niemal wszyscy kierujący przyznają, że zdają sobie sprawę z tego, że rozmawianie przez telefon grozi mandatem.


Nie o mandat tu jednak chodzi, ale o bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu drogowego. Rozmawianie przez telefon w sposób niezgodny z przepisami, bądź też pisanie wiadomości sms podczas jazdy, możemy porównać do jazdy będąc pod wpływem alkoholu.

W sposób znaczący obniża się nasza koncentracja, czas reakcji, a co za tym idzie możliwość właściwej reakcji na to co dzieje się na drodze. W ciągu kilku sekund samochód pokonuje odległość kilkudziesięciu metrów. W tym czasie, gdy kierowca nie patrzy na drogę, wielu zagrożeń może po prostu nie zauważyć.

Wystarczy, że samochód jadący przed nim zacznie nagle hamować i może dojść do wypadku. Jeszcze większym zagrożeniem niż wybieranie numeru, jest pisanie przez kierowcę smsów. Takie sytuację policjanci obserwują coraz częściej.


 W przypadku osób, którzy nie są w stanie rozstać się z telefonem podczas jazdy powstały rozwiązania, m.in. zestaw głośnomówiący, który powoduje, że obydwie ręce mamy są do dyspozycji kierowcy i dzięki temu może sprawnie zareagować na sytuację, które mogą zdarzyć się na drodze. Pamiętajmy, ze nie ma tak ważnego telefonu, czy też smsa, aby stał się on przyczyną wypadku.Zgodnie z art. 45 ust. 2 pkt 1 kodeksu drogowego: "Kierującemu pojazdem zabrania się: korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku". Za złamanie przepisu grozi mandat w wysokości 200 zł oraz 5 punktów karnych. Bez wątpienia ta kwota wystarczy na zakup dobrego zestawu głośnomówiącego, dzięki któremu będziemy mogli podróżować w sposób bezpieczny.

 

podkom. Tomasz Żerański

KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony