Aktualności

Uważajmy na dzikie zwierzęta na drodze - ostrołęcka policja ostrzega

Data publikacji 02.03.2021

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce apelują do kierowców o ostrożność w okolicach lasów, gdzie na drodze mogą pojawić się dzikie zwierzęta. O tym jak duże niebezpieczeństwo mogą nieść ze sobą tego rodzaju sytuacje przekonał się o tym kierowca audi, który chcąc uniknąć zderzenia z leśnym zwierzęciem uderzył pojazdem w drzewo. Z obrażeniami ciała został zabrany do szpitala.

Mundurowi, m.in. z wydziału ostrołęckiej drogówki często zatrzymują kierowców, którzy jadąc przez tereny leśne znacznie przekraczają dozwolona prędkość tłumacząc się ,, pustą” drogą. Osiągane przez kierowców prędkości dochodzą nawet do 160 km/h. Niestety nieodpowiedzialni kierowcy nie mają na tyle wyobraźni, aby przewidzieć, że na drodze może pojawić się niespodziewana sytuacja.

Pamiętajmy, że w każdej chwili na drodze może pojawić się jakaś przeszkoda. Mogą to być piesi, ale również dzikie zwierzęta.

Przekonał się o tym kierujący audi 24 - letni mieszkaniec naszego powiatu, który kilkanaście minut po północy próbując ominąć leśne zwierzę stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w przydrożne drzewo. Mężczyzna z obrażeniami ciała został zabrany do szpitala.  

Apelujemy o ostrożność. Zdarzenia na ,,naszym” terenie wielokrotnie pokazywały, że zderzenie z dziką zwierzyną może zakończyć się tragicznie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt.

Pamiętajmy, że dzikie zwierzęta potrafią nagle wtargnąć na jezdnię, która przecina ich utarte ścieżki i trasy. Dlatego apelujemy o zmniejszenie prędkości i wyobraźnię, m.in. podczas jazdy w terenach leśnych.

Pamiętajmy, aby po zauważeniu przechodzące zwierzę – zwolnić, zazwyczaj przechodzą one drogę grupowo.

A co jeśli już „się stało"???

Na początku należy zabezpieczyć miejsce kolizji, czyli włączyć światła awaryjne i wystawić trójkąt ostrzegawczy. W żadnym wypadku nie wolno dotykać ani zabierać  potrąconego czy też martwego  zwierzęcia - może mieć wściekliznę lub inne schorzenie, albo niespodziewanie zaatakować.

Jeśli są osoby ranne, powinniśmy niezwłocznie udzielić im pomocy i zawiadomić odpowiednie służby ratunkowe dzwoniąc na numer alarmowy 112.

podkom. Tomasz Żerański

KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony