Aktualności

Ostrołęcka policja przypomina - bezpieczne zabawy na śniegu - zasady

Data publikacji 19.02.2021

Zimowa aura w pełni, a śniegu mamy pod dostatkiem na terenie Ostrołęki, jak i powiatu. Taka pogoda przyciąga dzieci, w rejony zbiorników wodnych. Pokryte lodem lub śniegiem zbiorniki wodne kuszą, by wejść i ,,poślizgać się". Musimy pamiętać, że wchodzenie na zamarzniętą taflę wody zawsze jest ryzykowne. Szczególnie teraz, kiedy panują zmienne warunki atmosferyczne i istnieje realne zagrożenie załamania się lodu. Ostrołęccy policjanci podczas służby codziennie kontrolują miejsca przebywania dzieci i młodzieży i ostrzegają przed tego rodzaju zagrożeniami.

Opady śniegu i przymrozki w czasie zimy to doskonałe warunki do zabawy na świeżym powietrzu. Pamiętajmy jednak o tym, aby taka zabawa była bezpieczna. Przede wszystkim nigdy nie wchodźmy na oblodzone rzeki, jeziora, stawy czy też sztuczne zbiorniki np. przeciwpożarowe. Nawet jeśli widzimy tafle lodu, warto pamiętać, że ona nigdy nie będzie bezpieczna. Lód nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Może się załamać, a wtedy wpadniemy do wody. Grube, zimowe ubrania błyskawicznie nasiąkną wodą i utrudnią nam poruszanie się. Taka sytuacja może skończyć się tragicznie.

Ostrołęccy policjanci podczas służby codziennie kontrolują miejsca przebywania dzieci i młodzieży i ostrzegają przed tego rodzaju zagrożeniami.

Dlatego apelujemy przede wszystkim do rodziców. Kontrolujmy, gdzie bawią się nasze dzieci. Uczulmy je na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zabawa na zamarzniętych rzekach oraz zbiornikach wodnych.

Zamarznięte rzeki i zbiorniki to również miejsca, które kuszą wędkarzy. Pamiętajmy, że temperatury jedynie oscylują w pobliżu zera lub niewiele poniżej. Pokrywa lodu nie jest wytrzymała. Szczególnie kiedy naruszymy ją poprzez wykonanie przerębla, może stać się krucha i łamliwa. Wówczas o tragedię nie trudno.

A oto kilka ważnych zasad, o których należy pamiętać:

  • w przypadku załamania się lodu starajmy się zachować spokój – najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i próbować wpełznąć na lód, potem należy poruszać się w kierunku brzegu cały czas leżąc na lodzie;

  • gdy zauważymy osobę, która wpadła do wody, nie biegnijmy w jej kierunku – pamiętajmy pod nami też może się załamać lód;

  • jeżeli w zasięgu ręki mamy długi szalik, gałąź, spróbujmy podczołgać się do tonącego i podać mu drugi koniec;

  • jeżeli nie jesteśmy w stanie sami udzielić pomocy, natychmiast wezwijmy odpowiednie służby;

  • po wyciągnięciu z wody osoby poszkodowanej należy ją okryć czymś ciepłym i jak najszybciej przetransportować do ciepłego pomieszczenia.

 
Powrót na górę strony