Aktualności

OSZUSTWO PODCZAS INTERNETOWYCH ZAKUPÓW - BĄDŹMY OSTROŻNI

Data publikacji 08.02.2021

Blisko 7000 złotych stracił mieszkaniec naszego powiatu, który za pośrednictwem stron www. postanowił kupić komputer. Apelujemy do mieszkańców o zachowanie ostrożność i rozsądek przy zakupach na portalach aukcyjnych. Należy pamiętać, że tzw. okazje często kończą się utratą pieniędzy. Nasze bezpieczeństwo podniesie także forma płatności - ta za pobraniem zmniejszy ryzyko utraty pieniędzy.

W miniony piatek do ostrołęckiej komendy policji zgłosił się 41 – letni mieszkaniec naszego powiatu, który oświadczył, że został oszukany w internecie.

Straty oszacował na kwotę 6735 tysięcy złotych. Mężczyzna poinformował, że za pośrednictwem jednego z popularnych komunikatorów społecznościwowych postanowił kupić komputer. .

W tym celu  przelał gotówkę na wskazane przez sprzedającego konto.

Jednak pomimo tego do chwili obecnej mężczyzna nie otrzymał zamówionego towaru, ani też zwrotu pieniędzy.

Dalsze postępowanie w tej sprawie prowadzą policjanci z ostrołęckiego wydziału do walki z przestępczością i korupcją.

Jeśli chodzi o zakupy ,, w sieci”, to zawsze powinniśmy stosować zasadę ograniczonego zaufania. Zwracajmy też uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zadzwonić do takiego sklepu. Podczas tego rodzaju zakupów najbezpieczniejszą forma płatności będzie ,,za pobraniem”.  Znajdując, nawet znaną nam dobrze firmę sprawdźmy dokładnie jej dane, czy np. numer nip, czy numer konta na które mamy przelać gotówkę jest taki sam, jak na oficjalnej stronie danej firmy. Często oszuści podszywają się pod znane marki, czy witryny zmieniając jednak np. numer konta na które ma być przelana gotówka.  

W dalszym ciągu jedna z najbardziej bezpiecznych form płatności za dany towar będzie ta ,,za pobraniem”.

 

podkom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony