Aktualności

Wyprzedzanie, omijanie przed przejściem dla pieszych - to niebezpieczeństwo

Data publikacji 02.02.2021

Wyprzedzanie lub omijanie innego pojazdy na lub przed przejściem dla pieszych, to jedno z najcięższych naruszeń przepisów Prawa o Ruchu Drogowym. Manewry te należą do najniebezpieczniejszych i prowadzą w największym stopniu do śmiertelnych zdarzeń drogowych. Pieszy na przejściu powinien czuć się bezpiecznie, tymczasem wiele osób nie tylko odnosi obrażenia w wyniku potrącenia ale często traci życie na pasach.

Do takich sytuacji dochodzi w głównej mierze na drogach dwujezdniowych o dwóch pasach ruchu. Zdarza się, że kierowcy, jadąc jeden obok drugiego, nie monitorują sytuacji i nie zwracają uwagi na znaki. W takiej sytuacji łatwo o złamanie przepisu o zakazie wyprzedzania na - lub bezpośrednio przed przejściem dla pieszych.

Co mówią przepisy?

W artykule 26 ustęp 1 i 3 Prawa o Ruchu Drogowym ustawodawca zawarł następujące sformułowania:

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Kierującemu pojazdem zabrania się:

1) wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;

2) omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;

Oburzającym przykładem jest wielokrotnie widziany na polskich drogach fakt wjechania autem na pasy, w sytuacji, gdy poprzedzający pojazd zatrzymał się przed przejściem w celu przepuszczenia pieszych.

Podobny przykład dotyczy wjechania na przejazd dla rowerów, gdy poprzedzające auto zatrzymało się aby przejechali rowerzyści. Każdorazowo kierujący samochodami powinni na tyle zwiększyć swoją uwagę (nie tylko przy przejściach dla pieszych ale również na przejazdach dla rowerzystów i skrzyżowaniach), gdzie wręcz należy spodziewać się niechronionych uczestników ruchu drogowego i w głównej mierze traktować ich po partnersku. Pamiętajmy nie każdy pieszy jest kierującym, ale każdy kierujący jest pieszym.

Dlatego prosimy o wzajemny szacunek na drodze i zachowanie szczególnej ostrożności w rejonach przejść dla pieszych.

 

Powrót na górę strony