Aktualności

Uważajmy na dzikie zwierzęta na drodze - ostrołęcka policja ostrzega

Data publikacji 25.11.2020

Jesień to okres w którym wzrasta liczba zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt. Tylko na przestrzeni ostatniego tygodnia na ,,naszych” drogach odnotowaliśmy kilka tego rodzaju zdarzeń. W związku z powyższym policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce apelują do kierowców o ostrożność i o ograniczenie prędkości jazdy zwłaszcza w rejonach lasów, a także pól, gdzie niebezpieczeństwo nagłego pojawienia się dzikich zwierząt na drodze jest bardzo duże. Zmniejszenie prędkości z pewnością pomoże nam na unikniecie tego rodzaju zdarzeń, bądź też zminimalizowanie ich negatywnych skutków.

Mundurowi, m.in. z wydziału ostrołęckiej drogówki często zatrzymują kierowców, którzy jadąc przez tereny leśne znacznie przekraczają dozwolona prędkość tłumacząc się ,, pustą” drogą. Osiągane przez kierowców prędkości dochodzą nawet do 160 km/h. Niestety nieodpowiedzialni kierowcy nie mają na tyle wyobraźni, aby przewidzieć, że na drodze może pojawić się niespodziewana sytuacja.

 

Pamiętajmy, że w każdej chwili na drodze może pojawić się jakaś przeszkoda. Mogą to być piesi, ale również dzikie zwierzęta.

Zdarzenia na ,,naszym” terenie wielokrotnie pokazywały, że zderzenie z dziką zwierzyną może zakończyć się tragicznie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt.

Pamiętajmy, aby po zauważeniu przechodzące zwierzę – zwolnić. Zazwyczaj przechodzą one drogę grupowo, po przejściu pierwszego na drodze mogą pojawić się kolejne. Należy być uważnym zwłaszcza o zmierzchu i o świcie.

A co jeśli już „się stało"???

Na początku należy zabezpieczyć miejsce kolizji, czyli włączyć światła awaryjne i wystawić trójkąt ostrzegawczy. W żadnym wypadku nie wolno dotykać ani zabierać  potrąconego czy też martwego  zwierzęcia - może mieć wściekliznę lub inne schorzenie, albo niespodziewanie zaatakować.

Jeśli są osoby ranne, powinniśmy niezwłocznie udzielić im pomocy i zawiadomić odpowiednie służby ratunkowe dzwoniąc na numer alarmowy 112.

podkom. Tomasz Żerański

KMP OStrołęka

 

 

 

Powrót na górę strony