Aktualności

Ostrołęczanka przekazała oszustwom znaczną kwotę pieniędzy - ostrołęccy policjanci proszą rodziny o ostrzeżenie seniorów przed tego rodzaju oszustwami

Data publikacji 23.10.2020

20 tysięcy złotych - to kwota jaka została wczoraj przekazana przestępcom przez 66 – letnią mieszkankę naszego miasta. Oszuści posłużyli się tym razem metodą na policjanta, wmówili seniorce podczas rozmowy telefonicznej, że jej konto jest zaatakowane przez hakerów i aby były one bezpieczne konieczne jest ich przekazanie. ,,Rozmówca” zapewnił kobietę, że pieniądze po akcji policyjnej zostaną jej zwrócone. Tylko wczoraj ostrołęcka policja otrzymała 5 sygnałów dotyczących różnych metod działania oszustów w stosunku do osób starszych, na szczęście pozostałe osoby zachowały zimną krew i nie dały się oszukać. Prosimy jeszcze raz rodziny seniorów o ostrzeżenie seniorów przed takimi oszustwami. Rozmawiajmy przy niedzielnym obiedzie na temat powyższych zagrożeń i powiedzmy naszym bliskim jak mają się zachować w przypadku otrzymania tego telefonu.

Apelujemy aby zawsze w kontaktach z osobami obcymi, także przez telefon, zachować czujność. Pamiętajmy, że funkcjonariusz policji czy też innych służb nigdy i pod żadnym pozorem nie będzie próbował nakłonić nas do przekazania mu naszych pieniędzy w celach związanych z prowadzonym śledztwem czy do działań operacyjnych. Jeśli to robi to znak, że mamy do czynienia z oszustem.

DZWONIĄC NA POLICJE KONIECZNIE DOKŁADNIE ROZŁĄCZMY POPRZEDNIE POŁĄCZENIE, ABY NIE NAWIĄZAC POŁĄCZENIA PONOWNIE Z OSZUSTEM!

Pamiętajmy też, że funkcjonariusze Policji nigdy telefonicznie nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach, zwłaszcza sprawach operacyjnych. Nie  podawajmy obcym  osobom naszych numerów telefonów, ani też pod żadnym pozorem adresu naszego mieszkania.

Nie wpuszczajmy do domu nieznanych nam osób. Poprośmy rodzinę o wyposażenie drzwi w wizjer, czyli tak zwanego judasza i blokadę drzwi w postaci łańcucha.

Uważajmy na to co podpisujemy:

Często słyszymy o przedstawicielach różnych firm, którzy pod pretekstem obniżenia rachunków namawiają nas do złożenia podpisów na nowych umowach. Pamiętajmy, że zanim podpiszemy jakiekolwiek dokumenty powinniśmy dokładnie zapoznać się z ich treścią-jeden nieświadomie złożony podpis może mieć dla nas negatywne konsekwencje.

Apelujemy do rodzin Seniorów, aby rozmawiali ze swoimi Dziadkami , czy też Babciami o wspomnianych zagrożeniach.

podkom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony