Aktualności

Bądź bezpieczny na drodze – noś odblaski! - apel ostrołęckich policjantów

Data publikacji 21.10.2020

Bezpieczeństwo pieszych w dużej mierze zależy od ich dobrej widoczności. W okresie jesiennym, przy często zmieniającej się pogodzie, warunki na drodze stają się uciążliwe dla wszystkich uczestników ruchu. Szczególnie szybko zapadający zmrok, może stwarzać zagrożenie dla pieszych i rowerzystów, często zmuszonych korzystać z jezdni lub pobocza. Przypominamy o odblaskach!

Wcześnie zapadający zmrok, opady deszczu, mgła, mokra i śliska nawierzchnia oraz zalegające liście na jezdni często powodują utrudnienia dla kierujących. Niekorzystne warunki atmosferyczne i krótszy dzień sprawiają, że piesi na drodze są słabo widoczni. W trosce o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg, namawiamy do korzystania z elementów odblaskowych.

Piesi i rowerzyści to grupy osób, które najbardziej cierpią w zdarzeniach drogowych. Dodatkowo w jesiennej aurze stają się mniej widoczni na drodze. Można temu zaradzić, korzystając z różnych form elementów odblaskowych na swojej odzieży. Osoby, które noszą ciemną odzież są widziane przez kierujących pojazdami zaledwie z odległości około 40 m, natomiast niewielki element odblaskowy powoduje, że stajemy się widoczni nawet z odległości 150 m. Dajemy tym samym czas kierowcy na odpowiednią reakcję na naszą obecność na drodze.

Odblaski po zmroku i poza terenem zabudowanym są obowiązkowe. Ale w każdych innych warunkach są zalecane. Można je przypiąć do kurtki, czapki lub plecaka i nosić je tak, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z przodu i z tyłu.

podkom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony