Aktualności

Bardzo trudne poszukiwania zakończone szczęśliwym finałem

Data publikacji 03.03.2017

Policjanci, Strażacy oraz Grupa Ratownicza ,, Nadzieja” z Łomży poszukiwali zaginionej 35 - letniej ostrołęczanki. Łącznie w poszukiwaniach brało udział kilkadziesiąt osób, pies tropiący, kilkanaście pojazdów specjalistycznych, a także profesjonalne środki łączności i sprzęt do poszukiwań osób. Na szczęście poszukiwania zakończyły się sukcesem.

Niedługo trzeba było czekać na pozytywne efekty podpisanego porozumienia pomiędzy Policją, a Stowarzyszeniem ,, Nadzieja” z Łomży.

Podczas poszukiwań osób zaginionych liczy się każda sekunda, ilość osób prowadzących poszukiwania, specjalistyczne środki transportu, łączności, a także profesjonalny sprzęt do lokalizacji. Te wszystkie połączone elementy oraz zaangażowanie i determinacja osób, które prowadziły poszukiwania pozwoliły na odnalezienie zaginionej kobiety.

Takie działania były możliwe dzięki podpisanemu pod koniec ubiegłego roku porozumieniu pomiędzy Komendą Wojewódzką Policji z siedzibą w Radomiu, a Stowarzyszeniem Pomocy Rodzinie ,, Nadzieja” z Łomży.

Zgłoszenie o zaginięciu dotarło do ostrołęckiej komendy około godziny 17:00. Do poszukiwań natychmiast skierowano ostrołęckich policjantów, strażaków oraz grupę ratowniczą ,, Nadzieja” z Łomży, która po krótkim czasie była już na miejscu. Grupa ,, Nadzieja” to profesjonalna jednostka ratownicza o  charakterze społecznym, która dysponuje jednymi z najnowocześniejszymi w kraju środkami transportu, m.in. w pełni wyposażonymi w pełni karetkami pogotowia oraz sprzętem do poszukiwań oraz środkami łączności.

Już pierwsze ustalenia wskazywały na to, że zaginiona może potrzebować pilnej pomocy. W związku z tym na miejsce przyjechali również policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu z profesjonalnym sprzętem do lokalizacji. Do działań skierowano także przewodnika z psem tropiącym z ostrołęckiej komendy policji.

Około godziny 18:30 w rejonie cmentarza została odnaleziona torebka należąca do zaginionej.  Teren poszukiwań został podzielony na sektory. Do działań zostali zaangażowani policjanci z wszystkich wydziałów ostrołęckiej komendy policji, komunikat wraz ze zdjęciem zaginionej został przekazany do mediów. Równolegle do działań poszukiwawczych policjanci prowadzili działania operacyjne. Przeczesywane były nadbrzeża rzeki, tereny przyległe oraz tereny leśne.

Około północy zaginiona  została odnaleziona przez patrol prowadzony przez ratownika z grupy ,, Nadzieja” z Łomży. Kobieta znajdowała się w rejonie rzeki Narew na terenie bagnistym w bardzo trudno dostępnym miejscu, do którego dojechać mogła jedynie terenowa karetka z grupy ratowniczej. Kobieta była skrajnie wychłodzona i potrzebowała pilnej pomocy lekarskiej. Odnalezionej natychmiast została udzielona pomoc, następnie została ewakuowana przez ratowników do drogi, skąd została zabrana do szpitala.

Powyższy przykład pokazuje, jak ważny jest czas, profesjonalny sprzęt  oraz bardzo dobra współpraca i  determinacja ludzi poszukujących.

Bardzo dziękujemy wszystkim osobom biorącym udział w poszukiwaniach, w tym mediom za bardzo szybkie  umieszczenie komunikatu na swoich portalach i w rozgłośniach radiowych.

 

mł. asp. Tomasz Żerański

KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony