Aktualności

Fałszywe ,,wnuczki” znów próbują oszukać Seniorów – nie pozwólmy na to –ostrzeżmy swoich bliskich

Data publikacji 08.09.2020

Fałszywy wnuczek i policjant znów dzwonią do seniorów w naszym regionie. Ostrołęccy policjanci apelują do mieszkańców, aby skontaktować się z seniorami, dziadkiem, babcią i innymi bliskimi seniorami i ostrzec ich przed oszustami. Zapewnijmy, że jesteśmy cali i zdrowi, a w razie wątpliwości, by nawiązali z nami kontakt. Bez względu na to jaką metodą oszuści się posłużą osoby starsze powinni pamiętać, aby nie przekazywać żadnych obcym osobom pieniędzy, ani też danych do logowania konta bankowego - są do dane wrażliwe, które nie mogą być nikomu przekazywane. Ważne: prawdziwy policjant, czy też funkcjonariusz innych służb NIGDY nie będzie żądał przekazania mu gotówki, bądź danych do czyjegoś konta bankowego, jeśli to robi to znak, że mamy do czynienia z oszustem i jak najszybciej powinniśmy powiadomić prawdziwych policjantów DOKŁADNIE rozłączając poprzednie połączenie.

Dziś około godziny 13 ostrołęccy policjanci otrzymali informację, że do Seniorów z  terenu naszego miasta i powiatu dzwonią oszuści, którzy wykorzystując metodę na fałszywego wnuczka i policjanta próbują wyłudzić pieniądze.  Na szczęście do tej pory nasi Seniorzy zachowali trzeźwość umysłu i nie pozwolili się oszukać.

Przestępcy imają się różnych metod, aby nas oszukać. Najczęściej stosowane metody, to ta ,,na policjanta i na wnuczka". Jednak mogą próbować innych metod - ich wspólnym mianownikiem są pieniądze.

Dlatego po odebraniu telefonu z prośbą o pożyczkę zawsze powinniśmy zachować spokój i stosować zasadę ograniczonego zaufania.

Wczoraj dwoje mieszkańców Ostrołęki otrzymało telefony od fałszywych wnuczek. W obydwóch przypadkach osoba dzwoniąca zmartwionym i płaczącym głosem zaczęła przedstawiać się za wnuczkę mówiąc ,,babciu, babciu to ja twoja wnuczka, miałam wypadek i potrzebuje pieniędzy”.

Na szczęście Seniorzy z naszego miasta zachowali czujność i nie pozwolili się oszukać. W jednym przypadku prawdziwa wnuczka stała obok aparatu Seniora, natomiast w drugim wnuczka na stałe przebywała za granicą, więc nie mogła w Polsce spowodować wypadku drogowego.

Jednak zachowanie przestępców świadczy o ich determinacji, dlatego cały czas powinniśmy rozmawiać z naszymi ,,babciami, dziadkami i ciociami” i ostrzegać ich przed takim zagrożeniem jednocześnie pokazując, jak powinni się oni zachować w danej sytuacji.

PAMIETAJMY O TYM, ŻE PO ODEBRANIU PODEJRZANEGO TELEFONU CHCĄC ZADZWONIC DO NASZEJ RODZINY ZAWSZE MUSIMY DOKŁADNIE ROZŁĄCZYĆ ROZMOWĘ W TELEFONIE STACJONARNYM POPRZEZ ODŁOŻENIE SŁUCHAWKI, LUB NACIŚNIĘCIE CZERWONEJ SŁUCHAWKI W TELEFONIE KOMÓRKOWYM.

Przekażmy naszym Seniorom, aby dzwoniąc do nas zawsze dzwonili na te numery telefonu, które mają zapisane od lat, a nie pod takie, jaki podaje nam rozmówca!

PAMIĘTAJMY,  ŻE PRAWDZIWY POLICJANT, CZY TEŻ FUNKCJONARIUSZ INNYCH SŁUŻB NIE BĘDZIE ŻĄDAŁ OD NAS PRZEKAZANIA JAKICHKOLWIEK PIENIĘDZY. JEŚLI TO ROBI TO ZNAK, ŻE ROZMAWIAMY Z OSZUSTEM I JAK NASZYBCIEJ POWINNIŚMY WEZWAĆ PRAWDZIWYCH POLICJANTÓW.

Ostrzegajmy także o takich zagrożeniach podczas zwykłej sąsiedzkiej rozmowy naszych sąsiadów, którzy często mieszkają samotnie.

podkom. Tomasz Żerański

KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony