Aktualności

Za nami pierwszy dzwonek w szkołach. Pokażmy dzieciom bezpieczną drogę do szkoły - apel do rodziców

Data publikacji 03.09.2020

Właśnie rozpoczął się kolejny rok szkolny. Uczniowie i ich rodzice będą spieszyć się, aby zdążyć przed dzwonkiem każdego dnia. Ważne, by w tym pośpiechu nie zapomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Znajdźmy zatem czas na spokojne przejście drogi do szkoły i zwróćmy uwagę dziecka na ewentualne zagrożenia. Posłuchajmy, jakie dzieci mają wątpliwości i wyjaśnijmy je. W związku z rozpoczęciem roku szkolnego policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce na czele z Panem Komendantem podinsp. Krzysztofem Szymańskim życzą wszystkim uczniom, aby ten czas obfitował w sukcesy, nowe fascynujące doświadczenia, ale żeby był przede wszystkim BEZPIECZNY.

W najbliższych dniach będzie doskonała okazja dla wszystkich rodziców, których dzieci rozpoczynają w tym roku szkolnym naukę. Spokojnie przespacerujmy się trasą do szkoły i z powrotem do domu. Podczas takiego spaceru wskażmy dziecku miejsca przejść dla pieszych z sygnalizacją świetlną, oraz zwróćmy uwagę na ewentualne zagrożenia.

Przypominajmy podstawowe zasady bezpieczeństwa, w tym zasadę ograniczonego zaufania do osób obcych. Jeśli w drodze do szkoły, dziecku przydarzy się coś niepokojącego, powinno ono poinformować o tym nauczyciela, albo zawrócić do domu. Wskazujmy również miejsca niebezpieczne, które powinno zawsze omijać. Wyjaśnijmy też dziecku dlaczego.

Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce już od kilku tygodni sprawdzają drogi w rejonach placówek oświatowych, zwracając uwagę na stan oznakowania w tych miejscach. Gdy zabrzmiał pierwszy dzwonek, funkcjonariusze pełnią dziś służbę bezpośrednio w rejonie przejść dla pieszych, zlokalizowanych najbliżej szkół. Swoją obecnością przypominają kierującym, że pieszy znajdujący się na przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Rodziców prosimy o to, aby wyposażyli dzieci w elementy odblaskowe na odzieży lub plecaku. Policjanci często przekazują najmłodszym odblaski, przy okazji pikników rodzinnych i spotkań profilaktycznych. Nie powinny one jednak trafiać do szuflady, a być wykorzystywane na co dzień. Z każdym dniem wschód słońca jest coraz później i przed nami jesienne szarówki. Zadbajmy zatem o odblaski dla dzieci już teraz.

Bezwzględnie zabraniamy dzieciom:

  • przyjmowania od obcych, nawet starszych kolegów, jakichkolwiek słodyczy i prezentów
  • oddalania się z obcymi
  • wsiadania do pojazdów kierowanych przez obcych

Uczmy dzieci, aby podczas naszej nieobecności w domu:

  • nie otwierały drzwi obcym, nawet naszym znajomym i innym dzieciom
  • nie otwierały drzwi domofonem, jeżeli osobą zgłaszającą jest ktoś obcy

Wyjaśnijmy dzieciom, dlaczego nikomu nie wolno opowiadać o wyposażeniu mieszkania, posiadanym sprzęcie technicznym, biżuterii, godzinach i miejscu pracy rodziców. Zawsze, spokojnie i używając argumentów, wyjaśniajmy dzieciom, dlaczego tak ważne jest, aby nie zapominały o stosowaniu na co dzień zasad bezpieczeństwa.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo dziecka zależy przede wszystkim od czasu, jaki poświęcą mu opiekunowie na wyjaśnienie jego wątpliwości. Rodzic będąc dla dzieci pierwszym nauczycielem w kontekście nauki bezpieczeństwa przede wszystkim powinien dawać dobry przykład, ponieważ jego zachowania dziecko mimowolnie powiela.

 

podkom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony