Aktualności

Oszukani przy pomocy popularnego komunikatora - ostrołęcka policja ostrzega: bądźmy ostrożni!

Data publikacji 31.08.2020

Na sumę ponad 200 złotych zostały oszukane trzy młode kobiety. Oszust podał się za jednego z ich znajomych na bardzo popularnym portalu społecznościowym i poprosił o pożyczkę. Niestety kobiety bez zweryfikowania w inny sposób ,,prośby” koleżanek przelały im pieniądze. Zachowajmy zasadę ograniczenia zaufania za każdym razem kiedy otrzymamy tego rodzaju prośbę o pożyczkę. Po otrzymaniu takiej prośby o pożyczkę bezpiecznie będzie zadzwonić do naszego znajomego pod numer telefonu, który mamy zapisany do niego od lat i zweryfikować prośbę o pożyczkę.

Oszuści włamują się na konta na popularnym portalu społecznościowym. Wykorzystują socjotechnikę i manipulują nieświadomymi zagrożenia ofiarami. Podają się za ich znajomych lub rodzinę i proszą o przekazanie pieniędzy w trudnej sytuacji. Określoną kwotę chcą wypłacić za pomocą Blika. Ofiara musi podać kod Blik, a następnie zaakceptować płatność w swojej aplikacji bankowej. W ten sposób sama daje przestępcy pieniądze.  

Podobnie też było w przypadku trzech młodych kobiet z terenu zarówno naszego miasta, jak i powiatu, które podczas minionego weekendu zgłosiły w ostrołęckiej komendzie oszustwo na ich szkodę.

Zgłaszające poinformowały, że napisali do nich ich znajomi z popularnego portalu społecznościowego prosząc je o pożyczki w wysokości około 200 złotych. Niestety zgłaszające zgodziły się przelać pieniądze bez weryfikacji w inny sposób prośby o pożyczkę.

Na tym zakończyła się korespondencją pomiędzy ,,znajomymi”. Po kilku dniach kobiety zorientowały się, że padły ofiarą oszustów.

Dalsze czynności w tej sprawie prowadzą policjanci z ostrołęckiej komendy.

Od dawna schemat działania oszustów wyłudzających przez portale społecznościowe kody BLIK jest taki sam.  Przestępczy proceder zaczyna się od włamania na konto użytkownika portalu społecznościowego.  Po złamaniu hasła oszust wysyła wiadomości do znajomych właściciela konta, prosząc o mniejszą lub większą kwotę pieniędzy, w różny sposób argumentując pilną potrzebę pożyczki.

Dlatego apelujemy do Państwa o daleko idącą ostrożność. Po otrzymaniu takiej prośby o pożyczkę bezpiecznie będzie zadzwonić do naszego znajomego  pod numer telefonu, który mamy zapisany do niego od lat i zweryfikować prośbę o pożyczkę.

podkom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

 

Powrót na górę strony