Aktualności

Wypadek podczas prac polowych - apel ostrołęckiej policji

Data publikacji 14.07.2020

Do nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj na terenie naszego powiatu. Do zdarzenia doszło podczas prac w gospodarstwie rolnym. Niestety w wyniku wypadku 14 – latek z urazem nogi został przetransportowany do szpitala. Apelujemy o wyobraźnię i rozsądek podczas wykonywania prac rolniczych, za każdym razem podczas np. obsługi pojazdów i maszyn, czy też naprawy sprzętu rolniczego dokładnie upewnijmy się, czy taka czynność będzie bezpieczna.

Wczoraj dyżurny ostrołęckiej komendy policji około godziny 17:0 otrzymał informację o wypadku podczas prac w jednym z  gospodarstw rolnych.

Według wstępnych ustaleń 57 - letni mieszkaniec naszego powiatu wykonywał ciągnikiem manewr cofania na podwórku wraz z podpiętym wozem paszowym, pomagał mu w tym 14 - letni członek rodziny.

Z relacji mężczyzny wynika, że nastolatek miał w pewnym momencie spaść z pojazdu w wyniku czego najechał na jego nogę.

W wyniku zdarzenia chłopiec z obrażeniami ciała został zabrany do szpitala. Kierowca ciągnika był trzeźwy.

Na miejscu policjanci wykonali szereg czynności procesowych skierowanych na wyjaśnienie przyczyn tego wypadku.

Trwają wzmożone prace związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, to czas kiedy najczęściej dochodzi do wypadków podczas prac polowych. Ich przyczyną zwykle jest nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa związanego zarówno z przygotowaniem maszyn do pracy, jak również samej obsługi urządzeń rolniczych i pośpiech.

Chwila nieuwagi i zmęczenie podczas wykonywania z pozoru prostych czynności niejednokrotnie może skończyć się tragicznie. Dlatego apelujemy, aby do wykonywania swoich obowiązków nie podchodzić rutynowo.

Często zdarza się, że już dzieci w wieku przedszkolnym potrafią uruchamiać maszyny rolnicze, niestety często takie postępowanie jest robione za przyzwoleniem rodziców. Małe dzieci muszą być świadome, iż są prace których wykonywać nie powinny, bo zwyczajnie do nich nie dorosły. Mają za mało sił, brakuje im wyobraźni, doświadczenia, nie potrafią właściwie ocenić niebezpieczeństwa, przewidzieć skutków swoich poczynań i skutków swojego działania.

Nie zapominajmy, że to właśnie my dorośli powinniśmy myśleć nie tylko za siebie, ale także za nasze pociechy.

Chwila pośpiechu, bądź lekceważenia podstawowych zasad bezpieczeństwa, jak pokazują poprzednie lata może mieć tragiczny finał.

 

podkom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony