Aktualności

Bezpieczeństwo na drogach to nasza wspólna sprawa

Data publikacji 28.04.2020

Wydaje się, że nowoczesne systemy bezpieczeństwa i karoseria pojazdu są w stanie w pełni zabezpieczyć kierowcę. Okazuje się jednak, że na niewiele się to zdaje, gdy w grę wchodzi nadmierna prędkość i chwila nieuwagi.Pamiętajmy, że za każdym wypadkiem, zwłaszcza tym, gdzie ginie osoba kryje się niewyobrażalna tragedia ludzka. Dlatego apelujemy do kierowców o szczególną ostrożność, rozwagę oraz przestrzeganie obowiązujących ograniczeń prędkości zarówno w obszarze zabudowanym, jak i poza nim. Pieszych prosimy o korzystanie z elementów odblaskowych i dokładne rozglądanie się nawet na oznakowanych przejściach dla pieszych, czy nie nadjeżdża pojazd.

Z uwagi na obostrzenia wprowadzone ze względu na stan epidemii, ruch na drogach naszego miasta i powiatu jest mniejszy. Niestety pomimo tego w dalszym ciągu są odnotowywane poważne zdarzenia drogowe. Policjanci ruchu drogowego podkreślają, że wciąż do najczęstszych przyczyn wypadków drogowych należy nadmierna lub niedostosowana do warunków na drodze prędkość oraz brawura.

Wbrew obiegowej opinii, do największej ilości wypadków dochodzi, gdy warunki na drodze są dobre, a ruch niewielki. Dlatego zawsze powinniśmy zachowywać szczególną ostrożność i nie zapominać o zasadzie ograniczonego zachowania.

Dlatego  apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o więcej wyobraźni i poszanowania przepisów. Kierujących prosimy o dostosowywanie prędkości do warunków na drodze. Pieszych o więcej zdrowego rozsądku i wyobraźni podczas korzystania z dróg, a najważniejsze to pamiętajmy, że nie jesteśmy sami na drodze i że każdy z nas cało i bezpiecznie chce dotrzeć do celu.

Kiedy warunki drogowe sprzyjają, nawierzchnia jest sucha, a widoczność dobra - nasza uwaga za kierownicą musi być równie skupiona jak podczas gorszej pogody. Niestety za kierownicą wystarczy zaledwie chwila nieuwagi by doszło do tragedii.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są grupą szczególnie narażoną na poważne konsekwencje wypadków. Paradoksalnie, do takich zdarzeń często dochodzi na przejściach dla pieszych i przejazdach dla rowerzystów. Dlatego przypominamy najczęstsze, nieprawidłowe zachowania kierujących, które zagrażają bezpieczeństwu pieszych:

podkom. Tomasz Żerański

  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, w szczególności na przejściu dla pieszych,

  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy skręcaniu w drogę poprzeczną,

  • przejeżdżanie przez przejście z nadmierną prędkością,

  • wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi,

  • omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się  w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym,

    • nieprawidłowe cofanie                                                                                                                                                                                                                                                                                  podkom. Tomasz Żerański

Powrót na górę strony