Aktualności

Dla osób, które nie będą stosowały się do kwarantanny będzie stosowana zasada ,,Zero tolerancji”

Data publikacji 20.03.2020

Ten szczególny czas wymaga od nas wszystkich nieprzeciętnej odpowiedzialności. Osoby poddane kwarantannie mają prawny obowiązek jej przestrzegania. Ostrzegamy, że w trosce o bezpieczeństwo nas wszystkich wobec osób, które nie będą przestrzegały obowiązujących zaleceń dotyczących kwarantanny będą prowadzone czynności w kierunku wykroczeń, a w niektórych sytuacjach nawet przestępstw. Do pozostałych osób zwracamy się również z apelem o daleko idącą odpowiedzialność. Pomimo wolnych dni ten wyjątkowy okres w jakim się znaleźliśmy, to nie czas na spotkania towarzyskie lub koleżeńskie, a tylko i wyłącznie na odpowiedzialne zachowanie.

Każdy z nas ma wpływ na ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Niestety są też osoby nieodpowiedzialne dla których wolny czas i ładna pogoda spowodowała, że zapomniały one o panującym zagrożeniu. Dlatego apelujemy do wszystkich o pozostanie w domu.

Zamknięte szkoły, przedszkola, itd. przecież nie są spowodowane wakacjami, a podyktowane jedynie bezpieczeństwem nas wszystkich. Te przepisy zostały stworzone właśnie po to, aby poprzez przebywanie w domu odpowiednie służby i instytucje możliwość na pokonanie koronawirusa.

Seniorzy, ich rodzice, dzieci i młodzież powinni zdawać sobie sprawę z zagrożenia i w tym czasie być odpowiedzialnym i unikać spotkań towarzyskich, maksymalnie unikać bezpośredniego kontaktu z innymi. Osoby objęte kwarantanną powinny stosować się do niej i zalecań Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w 100%. Nie ma mowy o jakichkolwiek odstępstwach.To jest ich prawny obowiązek!.

Chcemy jasno powiedzieć, że wobec osób, które nie będą przestrzegały obowiązujących zaleceń dotyczących kwarantanny będą prowadzone czynności w kierunku ukarania za to nieodpowiedzialne zachowanie. Należy również pamiętać, że o niestosowaniu się do warunków nałożonej kwarantanny może zostać powiadomiona prokuratura.

Przypominamy także o konsekwencjach wobec osób, które wykorzystując zagrożenie zarażeniem koronawirusem i próbują negatywnie wpłynąć na działanie służb. Oprócz konsekwencji prawnych i finansowych pamiętajmy o tym, że blokując telefon alarmowy uniemożliwiamy połączenie osobie, która faktycznie może tej pomocy potrzebować. Zaangażowanie służb w takich sytuacjach powoduje, że w tym czasie nie mogą być w miejscu, gdzie pomoc jest konieczna.

Pamiętajmy, że hasło ,,nasze bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych” jest aktualne jak nigdy dotąd. Nasze zdyscyplinowanie w kontekście wydawanych zaleceń z pewnością pomoże na pokonanie koronawirusa.

podkom. Tomasz Żerański

KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony