Aktualności

PO WIZYCIE ,,OBCYCH” STRACIŁA BIŻUTERIĘ ORAZ DOKUMENTY - NIE WPUSZCZAJMY DO DOMU NIEZNANYCH NAM OSÓB! - OSTROŁĘCKA POLICJA OSTRZEGA

Data publikacji 06.03.2020

8 tysięcy złotych – to suma jaką straciła Seniorka, która wpuściła na ,,chwilę” do swojego mieszkania zupełnie obcą osobę. Dlatego po raz kolejny zwracamy się do Państwa z prośbą o stosowanie zasady ograniczonego zaufania podczas kontaktów z osobami obcymi. Wpuszczanie do domu nieznajomych może narazić nas na utratę drogocennych rzeczy, bądź pieniędzy. Niestety wczoraj przekonała się mieszkanka naszego miasta, która wpuściła do swojego mieszkania pod pretekstem pozostawienia informacji dla sąsiadów obcą kobietę. Po jej wyjściu zauważyła brak biżuterii oraz dokumentów. Dlatego prosimy o ostrzeżenie naszych Seniorów przed takimi sytuacjami. Pamiętajmy także, aby nawet wtedy kiedy całą rodziną jesteśmy w domu, czy mieszkaniu zamykać drzwi na klucz. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do intencji takich osób poinformujmy o tym policję. Ostrzeżmy członków naszych rodzin, czy sąsiadów w podeszłym wieku przed takimi zagrożeniami.

Często pod różnymi pretekstami do naszych drzwi pukają obce osoby. Wpuszczanie ich do naszego domu za każdym razem wiąże się z ryzykiem. Powyższe może potwierdzić zdarzenie, które miało miejsce wczoraj na terenie naszego miasta.

O godzinie 14 do drzwi 80 - letniej ostrołęczanki mieszkającej na ul. Jaracza w Ostrołęce zapukała kobieta, która zapytała, czy może napisać wiadomość dla nieobecnych ich sąsiadów. Seniorka zgodziła się na to i pozwoliła nieznajomej kobiecie wejść do jej mieszkania. Ta od razu skierowała się do kuchni i tam zaczęła zagadywać ostrołęczankę na temat sąsiadów.

Kiedy nieproszony gość kierował się do wyjścia Seniorka poszła za nią. W pewnym momencie kobieta na krótki czas zablokowała drzwiami od łazienki 80 – latce uniemożliwiajac jej wyjście na przedpokój, po czym wyszła.  

Dopiero po wizycie ‘’nieznajomych gości’’ ostrołęczanka zorientowała się, że z mieszkania została jej skradziona biżuteria oraz dokumenty. Ponadto 80 - latka przypominała sobie, że po wpuszczeniu kobiety do kuchni nie zamknęła na klucz drzwi wejściowych do mieszkania.

Cała wizyta ,,nieznajomej” trwała około 5 minut. Dlatego po raz kolejny apelujemy do Państwa o zachowanie dużej dozy nieufności podczas kontaktów z osobami obcymi. Nigdy nie powinniśmy pozwalać na wejście do naszego domu, czy mieszkania obcym osobom bez względu na podawany przez nich pretekst. Schemat działania sprawców jest podobny, często zdarza się też, że gdy właściciel wpuszcza obce osoby do mieszkania ,,gość” udając dobrze wychowanego puszcza przodem właścicieli domu.

Niestety powyższe zachowanie wynika jedynie z tego, aby właściciel nie mógł zamknąć drzwi na klucz. Wtedy osoba będąca w środku ,,zagaduje” właścicieli, a wspólnik sprawcy wykorzystując naszą nieuwagę w tym czasie plądruje nasz dom w poszukiwaniu drogocennych rzeczy. Zwracamy się z prośbą także o ostrzeżenie przed takimi lub podobnymi sytuacjami Seniorów z naszych rodzin. Taka rozmową i przekazanie informacji jak trzeba zachować się w takiej sytuacji z pewnością pomoże uchronić się przed kradzieżą, czy też oszustwem.

Widząc podejrzane osoby jak najszybciej powinniśmy poinformować o tym policję zapamiętując przy tym jak najwięcej szczegółów co do wyglądu ewentualnych sprawców, auta jakim się poruszali, bądź też kierunku w którym się oddalili. Zgłoszeń takich należy dokonywać bezpośrednio u dyżurnego ostrołęckich policjantów pod numerem telefonu 29 - 760 - 14 - 24.

 podkom. Tomasz Żerański

 

Powrót na górę strony