Aktualności

Policjanci z Ostrołęki zatrzymali samochód z licznikiem cofniętym - zapowiadamy dalsze działania w tym zakresie

Data publikacji 04.02.2020

Ostrołęccy policjanci z ,,drogówki" na terenie gm. Myszyniec zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę Audi, który przekroczył dopuszczalną prędkość. Jak się okazało pojazd, którym się poruszał miał cofnięty licznik o ponad 100 tysięcy kilometrów. W myśl znowelizowanego na początku 2020 roku prawa, jest to kwalifikowane jako przestępstwo, za które grozi do pięciu lat więzienia.

Wczoraj kilka minut przed godziną 19 w Myszyńcu policjanci z ostrołęckiego wydziału ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej samochód marki audi, którego kierujący przekroczył dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym. Kierowca 51 - letni mieszkaniec województwa wielkopolskiego został ukarany mandatem karym za to wykroczenie, a do jego konta kierowcy dopisano 2 punkty karne .

 

Policjanci realizując czynności w ramach nowych uprawnień sprawdzili także aktualny stan drogomierza, który wynosił 281561 km. Następnie funkcjonariusze zweryfikowali pojazd w systemie informatycznym (Centralna Ewidencja Pojazdów), uzyskując informację, że stan jego licznika w październiku ubiegłego roku wynosił 381588 km, czyli o ponad 100 tysięcy kilometrów więcej niż w chwili kontroli. Kierowca nie potrafił wyjaśnić, dlaczego stan licznika jest niższy niż w ubiegłym roku.

Natomiast wobec podejrzenia popełnienia przestępstwa z art. 306a KK (Zmiana wskazania drogomierza lub ingerencja w prawidłowość jego pomiaru) sprawa została przekazana do ostrołęckiej komendy, która będzie w toku dochodzenia wyjaśniać jak doszło do zmiany wskazań drogomierza i kto jest za to odpowiedzialny.

Przypominamy, że za zmianę wskazań drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingerencję w prawidłowość jego pomiaru grozi kara od 3 miesięcy do nawet 5 lat pozbawienia wolności.

 

podkom. Tomasz Żerański

Powrót na górę strony