Aktualności

Bądź Bezpieczna: Zajęcia z psychologii i wiktymologii

Data publikacji 30.01.2020

Psychologia, wiktymologia - to warsztaty przeprowadzone wczoraj. Wszystko w ramach kolejnej edycji szkolenia ,,Bądź Bezpieczna”. Zajęcia zostały przeprowadzone przez Psycholog Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu kom. Annę Szymańską i podczas każdej edycji są jednymi z najwyżej ocenianych wśród uczestniczek. A wszystko po to, aby Panie w razie ewentualnego napadu agresora miały umiejętność poradzenia sobie z tym od strony psychologicznej i wyeliminowania tzw. paraliżu w sytuacji stresowej.

Wczoraj odbyły się kolejne już zajęcia w ramach tegorocznej edycji szkolenia „Bądź Bezpieczna”. Pierwszy etap zajęć odbył się w  sali konferencyjnej ostrołęckich policjantów.

Psycholog Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu kom. Anna Szymańska poprowadziła zajęcia z zakresu psychologii i wiktymologii.

Podczas spotkania rozmawiano o sytuacji kryzysowej wskazując, m.in. na zachowanie osoby pokrzywdzonej oraz metodach zapobiegania im.

Analizowano także typy ofiar oraz ich więzi emocjonalne ze sprawcą. Zwrócono uwagę na to, że pewne cechy osób, czy ich zachowanie mają wpływ na zwiększenie prawdopodobieństwa stania się ofiarą. 

Następnie Panie miały trening na ,,macie” który przeprowadził instruktor technik i taktyk policyjnych  st. sierż. Daniel Zaręba.

Przed uczestniczkami są zajęcia jeszcze, m.in. z handlu ludźmi, przemocy w rodzinie, terroryzmu, pierwszej pomocy przedmedycznej, a także aspektów prawnych dotyczących obrony koniecznej i stanu wyższej konieczności.

Kurs kończy się symulacją ataku agresora piwnicach Szkoły Podstawowej nr 10 w Ostrołęce, która od wielu lat jest partnerem kursu. W trakcie całego ,,egzaminu” Psycholog Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu kom. Anna Szymańska jest obecna w przypadku konieczności udzielenia kursantkom ewentualnej pomocy psychologicznej.

 

podkom. Tomasz Żerański

 

Powrót na górę strony