Aktualności

Po wizycie ,,obcych” stracili pieniądze oraz dokumenty - nie wpuszczajmy do domu nieznanych nam osób - ostrołęcka policja ostrzega

Data publikacji 28.01.2020

Zwracamy się do Państwa z prośbą o stosowanie zasady ograniczonego zaufania podczas kontaktów z osobami obcymi. Wpuszczanie do domu obcych osób może narazić nas na utratę drogocennych rzeczy, bądź pieniędzy. Niestety wczoraj przekonali się o tym Seniorzy z naszego miasta, którzy wpuścili do swojego mieszkania pod pretekstem sprzedaży pozostawienia informacji dla sąsiadów obcą kobietę. Po jej wyjściu zauważyli brak gotówki oraz dokumentów. Dlatego prosimy o ostrzeżenie naszych Seniorów przed takimi sytuacjami. Pamiętajmy także, aby nawet wtedy kiedy całą rodziną jesteśmy w domu, czy mieszkaniu zamykać drzwi na klucz. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do intencji takich osób poinformujmy o tym policję.

Często pod różnymi pretekstami do naszych drzwi pukają obce osoby. Wpuszczanie ich do naszego domu za każdym razem wiąże się z ryzykiem. Powyższe może potwierdzić zdarzenie, które miało miejsce wczoraj na terenie naszego miasta.

O godzinie 10:20 do drzwi 84 - letniej ostrołęczanki mieszkającej wraz z mężem na ul. 11 listopada w Ostrołęce zapukała kobieta, która zapytała, czy może napisać wiadomość dla nieobecnych ich sąsiadów.

Seniorzy zgodzili się na to i pozwolili obcej osobie wejść do ich mieszkania. Jednak po wejściu do kuchni kobieta rozłożyła zasłaniając wyjście na korytarz dużą kołdrę i zapytała, czy właściciele mieszkania nie chcą jej kupić.

Kiedy usłyszała odpowiedź negatywną i rozpoczęła składać kołdrę po chwili do kuchni weszła druga kobieta. Właściciele byli zdziwieni i nie wiedzieli skąd znalazła się w ich mieszkaniu.

Dopiero po wizycie ‘’nieznajomych gości’’ Seniorzy zorientowali się, że z mieszkania zostały im skradzione pieniądze oraz dokumenty.

Ponadto 84 - latka przypominała sobie, że po wpuszczeniu pierwszej kobiety do kuchni nie zamknęła na klucz drzwi wejściowych do mieszkania. Cała wizyta ,,obcych” trwała około 5 minut.

Dlatego po raz kolejny apelujemy do Państwa o zachowanie dużej dozy nieufności podczas kontaktów z osobami obcymi. Nigdy nie powinniśmy pozwalać na wejście do naszego domu, czy mieszkania obcym osobom bez względu na podawany przez nich pretekst.

Schemat działania sprawców jest podobny, często zdarza się też, że gdy właściciel  wpuszcza obce osoby do mieszkania ,,gość” udając dobrze wychowanego puszcza przodem właścicieli domu.

Niestety powyższe zachowanie wynika jedynie z tego, aby właściciel nie mógł zamknąć drzwi na klucz. Wtedy osoba będąca w środku ,,zagaduje” właścicieli, a wspólnik sprawcy wykorzystując naszą nieuwagę w tym czasie plądruje nasz dom w poszukiwaniu drogocennych rzeczy.

Zwracamy się z prośbą także o ostrzeżenie przed takimi lub podobnymi sytuacjami Seniorów z naszych rodzin. Taka rozmową i przekazanie informacji jak trzeba zachować się w takiej sytuacji z pewnością pomoże uchronić się przed kradzieżą, czy też oszustwem.

Widząc podejrzane osoby jak najszybciej powinniśmy poinformować o tym policję zapamiętując przy tym jak najwięcej szczegółów co do wyglądu ewentualnych sprawców, auta jakim się poruszali, bądź też kierunku w którym się oddalili.

Zgłoszeń takich należy dokonywać bezpośrednio u dyżurnego ostrołęckich policjantów pod numerem telefonu 29 - 760 - 14 - 24.

 

podkom. Tomasz Żerański

Powrót na górę strony