Aktualności

Ostrołęcka policja apeluje - Przed wyjściem na Sylwestra zabezpiecz swój dom i mieszkanie

Data publikacji 31.12.2019

Sylwester to czas wyjazdów, rodzinnych wizyt, czy też wyjścia na ze znajomymi. Zróbmy wszystko, aby był to czas spokojny i bezpieczny, a przede wszystkim bez odwiedzin ,,niechcianych "gości". Pamiętajmy, że jest to okres sprzyjający sprawcom włamań i kradzieży oraz o tym, że złodzieje nie świętują. Dlatego nie zapominajmy o tym, że najlepszym zabezpieczeniem oprócz dobrego alarmu jest czujny sąsiad. Nie zapominajmy także wychodząc w pośpiechu z domu na wyczekany bal włączyć alarmu.

Zanim wybierzemy się na Sylwestra poza miejsce zamieszkania, warto wcześniej pomyśleć o właściwym przygotowaniu się do wyjazdu i zabezpieczeniu swojego domu lub posesji. Sposobem na bezpieczne pozostawienie swojego mieszkania jest skorzystanie z zabezpieczeń technicznych lub zapewnienie codziennej opieki zaufanej osoby.

Przed wyjazdem koniecznie sprawdźmy, czy wszystkie okna, szczególnie te balkonowe, są dokładnie domknięte. Pamiętajmy o zachowaniu szczególnych zasad bezpieczeństwa i stosowaniu dodatkowych zabezpieczeń w przypadku posiadania drzwi balkonowych i nisko usytuowanych okien, a także piwnic, garaży, komórek oraz altanek działkowych.

Jeśli nasz dom jest wyposażony w zabezpieczenia techniczne pamiętajmy, aby przed wyjazdem je uruchomić. Nawet w porze dziennej kiedy opuszczamy nasz dom zawsze powinniśmy aktywować systemy alarmowe.

Naszą czujność powinny wzbudzić także zaparkowane w rejonach posesji obce, nieznane pojazdy, osoby budzące podejrzenie, przebywające w sąsiedztwie naszej lub sąsiednich posesji. Sprawcy mogą dokonywać rozpoznania przestępczego, wypytując o to czy sąsiad jest w domu i kiedy wróci.

Numer rejestracyjny pojazdu, rysopis podejrzanie zachowującej się osoby, a nawet drobny, lecz niepokojący szczegół w zachowaniu się kogoś, może być niezwykle cenny nie tylko w przypadku ustalania sprawców, kiedy dojdzie już do włamania, może również zapobiec zdarzeniu. Dlatego zawsze kiedy mamy  tego rodzaju podejrzenia zgłośmy je bezzwłocznie na policję.  

Tak samo sytuacją się przedstawia w rejonie bloków. Obce osoby chodzące bez celu po klatkach schodowych  również powinny wzbudzić naszą czujność.

 

Tego typu zgłoszeń można dokonywać całkowicie anonimowo bezpośrednio u dyżurnego ostrołęckich policjantów pod numerem pod numer telefonu 29-760-14-24.

Nie zapominajmy, że bezpieczeństwo, to nasza wspólna sprawa, szanujmy i dbajmy o  dobre relacje sąsiedzkie, które pozwolą nam wszystkim zwiększyć jeszcze bardziej nasze bezpieczeństwo i cieszyć się

Przywitaniem Nowego Roku.

podkom. Tomasz Żerański

KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony