Aktualności

Przedświąteczne zakupy – ostrołęcka policja ostrzega

Data publikacji 09.12.2019

Okres przedświąteczny to czas zwiększonej ilości robionych zakupów. Podczas wizyty w sklepie bądźmy jednak czujni – przed świętami w galeriach handlowych pojawia się wielu amatorów ,, cudzej własności”. Co roku także po Bożym Narodzeniu do policji zgłaszają się osoby, do których nie dotarły przesyłki z zamówionymi prezentami. Pamiętajmy, aby podczas robienia zakupów bez względu na to, czy dokonujemy ich w galeriach handlowych, czy przez internet zachować ostrożność i ograniczone zaufanie.

Okres świąteczny nieodłącznie wiążą się nam z robieniem zakupów dla naszych bliskich. Wiele osób po wymarzone prezenty wybierze się do galerii handlowych. Jednak coraz częściej, zakupy robimy  w internecie.  Bez względu na  jaką dogodną dla nas formę transakcji się zdecydujemy, to w obydwóch przypadkach musimy wykazać się daleko idącą ostrożnością.

Udając się do galerii handlowych pamiętajmy, aby zabierać ze sobą tylko taką kwotę pieniędzy jaka będzie nam rzeczywiście potrzebna. Rzeczy wartościowe np. portfele, telefony komórkowe powinniśmy nosić w wewnętrznych kieszeniach odzieży. Kobiety torebki powinny trzymać zamknięte z przodu, wystający portfel z otwartej torebki może być tylko zachętą dla złodzieja, która zapewne zostanie przez niego wykorzystana. Najczęstszym błędem, który jest również wykorzystywany przez kieszonkowców jest noszenie np. portfeli, czy telefonów komórkowych w tylnych kieszeniach spodni, wystarczy chwila nieuwagi, aby portfel lub telefon zmienił właściciela. Nie pozostawiajmy toreb oraz ubrań bez opieki.

Należy pamiętać, że laikowi często bardzo trudno będzie rozpoznać kieszonkowców w tłumie.  Mogą to być młodzi, dobrze ubrani mężczyźni, eleganckie dziewczyny, kilkunastoletni chłopcy, a nawet starsi panowie. Potrafią być mili, grzeczni, chętni do pomocy. Zwiększyć naszą czujność powinniśmy w tłumie, który często jest specjalnie wywołany przez kieszonkowców.

Jeśli chodzi o zakupy ,, w sieci”, to zawsze powinniśmy stosować zasadę ograniczonego zaufania. Należy pamiętać, że nie ma tak naprawdę ,,okazji”, towar znacznie ceną odbiegający od średniej rynkowej powinien już wzbudzić naszą czujność. Choć nie jest tą regułą, ponieważ w ostatnim czasie odnotowaliśmy kilka oszustw, gdzie ,, kupowany” towar nie odbiegał cenowo od podobnych produktów.

Przed zakupem w wirtualnym sklepie dobrze jest zasięgnąć opinii o nim. Można to zrobić u znajomych lub na forach internetowych. Zwracajmy też uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zadzwonić do takiego sklepu. Podczas tego rodzaju zakupów najbezpieczniejszą forma płatności będzie ,,za pobraniem”.  Znajdując, nawet znaną nam dobrze firmę sprawdźmy dokładnie jej dane, czy np. numer nip, czy numer konta na które mamy przelać gotówkę jest taki sam, jak na oficjalnej stronie danej firmy. Często oszuści podszywają się pod znane marki, czy witryny zmieniając jednak np. numer konta na które ma być przelana gotówka.  

Stosując daleko idącą ostrożność, zasadę ograniczonego zaufania i powyższe wskazówki z pewnością zmniejszymy ryzyko, że zostaniemy okradzeni, czy padniemy ofiara internetowego oszusta.

 

podkom. Tomasz Żerański

KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony