Aktualności

Oszuści próbowali oszukać 84 – letnią ostrołęczankę metodą ,,na wnuczka” - Seniorka nie pozwoliła na to – bądźmy dalej ostrożni

Data publikacji 25.10.2019

Wczoraj na terenie naszego miasta oszuści próbowali oszukać osobę starszą. Na szczęście jak sama zaznaczyła Seniorka dzięki ostrzeżeniom policjantów zamieszczonych w lokalnych mediach nie pozwoliła się oszukać. Jednak dalej prosimy o ostrzeganie naszych najbliższych przed tego rodzaju zagrożeniem.

Sprawcy kontaktują się telefonicznie z wybraną osobą przedstawiając się za członka najbliższej rodziny. Przeważnie dzwonią na telefon domowy przedstawiając się jako wnuk, wnuczka, siostrzeniec lub siostrzenica. Tłumaczą "dziadkowi" lub "babci", np., że są w hipermarkecie i mają niepowtarzalną okazję zakupić przedmiot w promocyjnej cenie lub znaleźli się w wyjątkowo trudnej sytuacji życiowej np. wypadek drogowy. W związku z tym proszą o pożyczkę finansową.

 

Wczorajsza sytuacja wyglądała podobnie. Do jednej z mieszkanek naszego miasta zadzwoniła kobieta i zaczęła ja wypytywać o ilości i imion jej dzieci oraz o adres jej zamieszkania. 84 – letnia Seniorka wspomniała swojemu rozmówcy o tym jak ma na imię jej córka oraz zięć.

Wtedy 84 – latka usłyszała w słuchawce męski głos. Mężczyzna przedstawił się z imienia jako jej zięć mówiąc, że jej córka miała wypadek samochodowy.

Na szczęcie ostrołęczanka szybko zorientowała się, że to próba oszustwa i się rozłączyła. Powiedziała, że jej zięć ma zupełnie inny głos i dlatego wiedziała, że ktoś próbował ją oszukać.

Powyższa sytuacja pokazuje, że oszuści cały czas próbują być aktywni. Duże uznanie dla naszej Seniorki, że nie pozwoliła się oszukać. Niemniej jednak musimy w dalszym ciągu ostrzegać Seniorów z naszych rodzin, czy sąsiadów przed takim zagrożeniem.

W kontaktach z osobami obcymi zawsze stosujmy zasadę ograniczonego zaufania. Nie mówmy obcym osobom o naszej rodzinie, ich imionach, lub też miejscu zamieszkania, czy też innych szczegółach.

Nie możemy także podawać żadnych danych dotyczących naszego konta bankowego. W przypadku otrzymania takiego telefonu przede wszystkim powinniśmy zachować spokój. Nigdy nie przekazujmy pieniędzy obcym osobom bez względu na to jakie historie będą nam opowiadać.

Skontaktujmy się z naszymi bliskimi czy taka sytuacja miała miejsce, ale nie pod numer, który podaje nam fałszywy wnuczek, ale ten, który mamy do niego zapisany od wielu lat.

Przed telefonem na policję zawsze DOKŁADNIE rozłączmy poprzednie połączenie.

Kolejną stosowaną przez przestępców metodą jest ta ,,na policjanta”. Oszuści podając się za funkcjonariuszy różnych służb mundurowych pod pretekstem prowadzenia np. akcji przeciwko oszustom proszą nas o przelanie gotówki. Argumentują to tym, że wtedy pieniądze będą bezpieczne.

Dlatego chcemy podkreślić, że żaden policjant nie ma prawa żądać od nas jakichkolwiek pieniędzy. Jeśli to robi, to znak, że mamy do czynienia z oszustem i jak najszybciej powinniśmy zawiadomić policję.

Przekażmy powyższe ostrzeżenia Seniorom z naszych rodzin.

 

podkom. Tomasz Żerański

Powrót na górę strony