Aktualności

Policja radzi, jak zabezpieczyć ogródki działkowe – ponadto na teren działek także zostanie skierowanych większa ilość policyjnych patroli

Data publikacji 09.10.2019

Sezon porządkowania ogródków działkowych oraz częstszego przebywania na świeżym powietrzu już pomału dobiega końca. W tym czasie na terenach ogródków działkowych mogą pojawić się nieproszeni goście – złodzieje, a także wandale. Przypominamy o zachowaniu ostrożności i właściwym zabezpieczeniu mienia przez działkowiczów. Mając na uwadze bezpieczeństwo i porządek na terenach ,,ogródków” we wskazane miejsca skierowani zostaną, m.in. dzielnicowi.

Ostrołęccy policjanci otrzymali kilka sygnałów dotyczących ,,nieproszonych gości” na terenach ogródków działkowych. Każde miejsce zasługuje na to, by nasi mieszkańcy  czuli się w nim bezpiecznie. Tym bardziej jeżeli chodzi o miejsca, gdzie chcemy wypoczywać.

Dlatego też w działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa w ,,tych” miejscach zaangażowano dzielnicowych z podległych rejonów służbowych, którzy będą kontrolować ,,działki” i reagować na informacje napływające od właścicieli działek.

Policjanci tylko w ostatnim miesiącu zatrzymali na terenie działek mężczyzn podejrzanych o liczne kradzieże. Odzyskali także skradzione przedmioty, m.in. rower.

Należy jednak pamiętać, że właściciele mają również duży wpływ na bezpieczeństwo. Warto o nie dbać wspólnie z sąsiadami. Na zasadzie wzajemności zwracajmy uwagę na osoby nieznajome, które chodzą po terenie ogrodu. Jeżeli zauważymy nieznany nam pojazd, który parkuje w okolicy, postarajmy się zapamiętać jego numer rejestracyjny i markę. Dobrze też pozostawać ze sobą w kontakcie, dlatego wymieńmy się z sąsiadami swoim numerem telefonu.

Ważnym jest, jeśli np. nie mamy zamiaru wywozić sprzętu z działki, aby pomyśleć o lepszym zabezpieczeniu altany. Dobrym wyjściem są wzmocnione drzwi, okratowane okna, czy też zamki z atestem. Pomocnym będzie również czujny sąsiad.

Pamiętajmy, aby nawet podczas prac na działce nie pozostawiać cennych przedmiotów bez nadzoru. złodziej może wkroczyć na działkę nawet, gdy na niej przebywamy i niedostrzegalnie pozbawić nas cennych przedmiotów. Dlatego też, nie pozostawiajmy w otwartych altanach pieniędzy, dokumentów i innych wartościowych rzeczy, gdy oddalamy się choćby na chwilę od miejsca ich pozostawienia.

Jeżeli łupem sprawcy okażą się pozostawione w otwartej altanie dokumenty i klucze do mieszkania, sprawca dysponując adresem zamieszkania działkowicza ustalonym na podstawie dokumentów, przy użyciu skradzionych kluczy może przedostać się do mieszkania ofiary.
 

Zwracajmy uwagę na obce osoby przebywające na ogródkach działkowych, kiedy mamy wątpliwości, co do zachowania nieznanych osób niezwłocznie zadzwońmy na policję. O swoich spostrzeżeniach możemy kontaktować się z policjantem tzw. pierwszego kontaktu, czyli dzielnicowym.

Pamiętajmy także, że szybkie zgłoszenie to szybka reakcja, policjanci przyjadą na miejsce i sprawdzą ,,intencję” podejrzanych osób.

 

podkom. Tomasz Żerański

Powrót na górę strony