Aktualności

Ostrołęcka policja przypominama - NIE ZOSTAWIAJ DZIECKA W NAGRZANYM SAMOCHODZIE NAWET NA CHWILĘ!

Data publikacji 26.06.2019

Z powodu upałów ponawiamy naszą prośbę o zachowanie odpowiedzialności podczas opieki nad dziećmi. Zwykłe roztargnienie dorosłych może być przyczyną tragedii najmłodszych. W związku ze zdarzającymi się na terenie kraju przypadkami zostawiania dzieci w rozgrzanych samochodach, apelujemy o odpowiedzialne zachowanie w tym zakresie oraz czujność osób postronnych. Chwila zapomnienia może mieć tragiczny finał.

Od kilku temperatura oscyluje w okolicy 30 stopni. W związku z tym nasze zachowanie w kontekście pozostawiania naszego dziecka np. podczas ,,szybkich” zakupów powinno ulec zmianie.

Nie powinniśmy zostawiać dziecka w samochodzie nawet na chwilę. Zabierzmy je ze sobą za każdym razem, gdy idziemy do sklepu, czy na pocztę.

Podczas robienia zakupów tracimy poczucie upływającego czasu i może się nagle okazać, że podczas tej "krótkiej chwili" wydarzy się tragedia.

 W upalny dzień temperatura wewnątrz pojazdu wzrasta bardzo szybko. Dodatkowo, gdy dziecko płacze, krzyczy, potrzebuje jeszcze więcej tlenu niż normalnie, wtedy nawet niewielkie niedotlenienie wywoływać może u niego stany lękowe.

Apelujemy również do osób postronnych o czujność.  Jeżeli widzimy małe dziecko siedzące w zamkniętym samochodzie, a obok nie ma opiekuna - nie bójmy się zareagować. Nie przechodźmy obojętnie wobec płaczu dochodzącego do nas z samochodu. Czujność przypadkowych osób może wtedy uratować życie.

Działamy w stanie wyższej konieczności, dlatego nasza reakcja powinna być natychmiastowa i odważna. Zostawienie dziecka zamkniętego w rozgrzanym aucie kwalifikuje się jako narażenie zdrowia bądź życia tej osoby.


To samo dotyczy zwierząt pozostawionych w samochodzie. – Pozostawienie zwierzęcia w samochodzie, czy na słońcu naraża go na cierpienie i utratę życia.

Za każdym razem kiedy będziemy świadkami takich sytuacji wzywajmy pomoc dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

 

asp. Tomasz Żerański

KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony