Aktualności

Młoda matka będąc w stanie upojenia alkoholowego opiekowała się niemowlakiem - apelujemy o odpowiedzialność i odpowiednią reakcję osób postronnych na tego rodzaju sytuację

Data publikacji 25.06.2019

Wzorowa postawa świadka połączona z szybką interwencją ostrołęckich policjantów przerwała niebezpieczną ,,opiekę” nad 13 miesięczną dziewczynką. Alkomat w organizmie matki wykazał prawie 3,5 promila alkoholu. Niemowlę zostało przekazane pod opiekę rodzinie zastępczej, natomiast kobietę doprowadzono do wytrzeźwienia w policyjnym areszcie. Materiały z tego zdarzenia zostaną przekazane do sądu rodzinnego i nieletnich. Zwracamy się z prośbą o każdorazowe reagowanie w tego typu sytuacjach. Nie myślmy, że zrobi to za nas ktoś inny. Częsty krzyk, czy płacz dziecka pomimo zapewnień rodziców, że wszystko jest w porządku, powinny wzbudzić nasze zainteresowanie i odpowiednią reakcję.

Gdyby nie właściwa postawa osoby postronnej to być może bezmyślność młodej matki doprowadziłaby do tragedii.

W niedzielne popołudnie dyżurny ostrołęckich policjantów został powiadomiony o fakcie niewłaściwej opieki nad dzieckiem. Osoba zgłaszająca powiedziała, że w rejonie cmentarza znajduje się młoda kobieta będąca w stanie upojenia alkoholowego, która opiekuje się niemowlakiem. W momencie zgłoszenia temperatura powietrza oscylowała w okolicach 30 stopni celcjusza.

Już po chwili na miejscu byli policjanci z ostrołęckiej drogówki, którzy potwierdzili zgłoszenie. Na miejscu zastano 23 – letnią ostrołęczankę i 13 miesięczne niemowlę. Z kobieta kontakt był utrudniony, nie była ona w stanie podać miejsca swojego zamieszkania, podawała nieistniejące adresy oraz numery telefonów.

Z uwagi na wiek dziecka i wysoka temperaturę policjanci zareagowali błyskawicznie i wezwali na miejsce karetkę pogotowia. Równolegle na miejsce jechała policjantka z ostrołęckiego zespołu do spraw profilaktyki społecznej i patologii, która po przyjeździe z uwagi na brak ,,kontaktu” z kobietą przekazała dziecko po badaniu lekarskim do rodziny zastępczej. Pomimo wielu prób policjantów o podanie adresu rodziny, lub numeru telefonów 23 - latka nie była w stanie tego zrobić z uwagi na stan upojenia alkoholowego. Przeprowadzone badanie trzeźwości wykazało w jej organizmie prawie 3,5 promila alkoholu. Bezmyślna młoda matka została doprowadzona do wytrzeźwienia w policyjnym areszcie i niebawem będzie odpowiadała za swoje zachowanie przed sądem.  

Powyższa sytuacja to przykład całkowitej nieodpowiedzialności. Pamiętajmy, że to my rodzice mamy szczególny prawny obowiązek opieki nad naszymi ,,skarbami”. Ponosimy za to również odpowiedzialność karną.

Zwracamy się z prośbą o każdorazowe reagowanie w tego typu sytuacjach. Nie myślmy, że zrobi to za nas ktoś inny. Częsty krzyk, czy płacz dziecka pomimo zapewnień rodziców, że wszystko jest w porządku, powinny wzbudzić nasze zainteresowanie i odpowiednią reakcję. Tak samo powinniśmy się zachować kiedy widzimy na ,,spacerze” pijanego rodzica.

To na rodzicach, czy na osobach pod którymi opieką znajdują się dzieci spoczywa obowiązek i odpowiedzialność za ich życie i zdrowie. To my mamy myśleć i za siebie i za nich.

Dokumentacja na temat zaistniałej sytuacji zostanie przekazana także do sądu rodzinnego.

 

asp. Tomasz Żerański

Powrót na górę strony