Aktualności

Uwaga! Dokonano wczoraj dwóch prób oszustwa metodą na wnuczka. Apel policji

Data publikacji 30.05.2019

Tylko wczoraj na terenie naszego miasta i powiatu oszuści dwa razy próbowali oszukać osoby starsze. Na szczęście jak sami zaznaczyli Seniorzy dzięki ostrzeżeniom policjantów zamieszczonych w lokalnych mediach żadna z osób nie pozwoliła się oszukać. Jednak dalej prosimy o ostrzeganie naszych najbliższych przed tego rodzaju zagrożeniem.

Sprawcy kontaktują się telefonicznie z wybraną osobą przedstawiając się za członka najbliższej rodziny. Przeważnie dzwonią na telefon domowy przedstawiając się jako wnuk, wnuczka, siostrzeniec lub siostrzenica. Tłumaczą "dziadkowi" lub "babci", np., że są w hipermarkecie i mają niepowtarzalną okazję zakupić przedmiot w promocyjnej cenie lub znaleźli się w wyjątkowo trudnej sytuacji życiowej np. wypadek drogowy. W związku z tym proszą o pożyczkę finansową.

 

Przede wszystkim gdy otrzymamy taki telefon powinniśmy zachować zimną krew i zdrowy rozsądek. Nigdy nie przekazujmy pieniędzy obcym osobom bez względu na to jakie historie będą nam opowiadać.

Skontaktujmy się z naszymi bliskimi czy taka sytuacja miała miejsce, ale nie pod numer, który podaje nam fałszywy wnuczek, ale ten, który mamy do niego zapisany od wielu lat.

Przed telefonem na policję zawsze DOKŁADNIE rozłączmy poprzednie połączenie.

Kolejną stosowaną przez przestępców metodą jest ta ,,na policjanta”. Oszuści podając się za funkcjonariuszy różnych służb mundurowych pod pretekstem prowadzenia np. akcji przeciwko oszustom proszą nas o przelanie gotówki. Argumentują to tym, że wtedy pieniądze będą bezpieczne.

Dlatego chcemy podkreślić, że żaden policjant nie ma prawa żądać od nas jakichkolwiek pieniędzy. Jeśli to robi, to znak, że mamy do czynienia z oszustem i jak najszybciej powinniśmy zawiadomić policję.

Przekażmy powyższe ostrzeżenia Seniorom z naszych rodzin.

 

asp. Tomasz Żerański

Powrót na górę strony