Aktualności

„Dzień Służb Mundurowych” w Szkole Podstawowej w Troszynie

Data publikacji 26.04.2019

W minioną środę, w Szkole Podstawowej w Troszynie, miała miejsce impreza profilaktyczno-edukacyjna pn. „Dzień Służb Mundurowych”. Wzięli w niej udział przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce, Zakładu Karnego w Przytułach Starych, ostrołęckiej Grupy Ratowniczej „Nadzieja”, Nadleśnictwa Ostrołęka, Jednostki Wojskowej nr 1460 w Orzyszu i Ochotniczej Straży Pożarnej w Troszynie oraz lokalnego samorządu. Sprawiło to, że dzień ten był pełen atrakcji dla uczniów z gminy Troszyn.

Patronat honorowy nad imprezą objął Starosta Ostrołęcki i Wójt Gminy Troszyn. Impreza miała swój początek w hali sportowej Szkoły Podstawowej w Troszynie. Rozpoczął ją Wójt Gminy Troszyn – Pan Edwin Mierzejewski, który zwrócił uwagę na to, jak ważne są poszczególne służby w sferze szeroko pojętego bezpieczeństwa. Wskazał również na występujące zagrożenia i podziękował służbom za ich oddaną pracę przekładającą się na budowanie bezpiecznej przestrzeni publicznej.

W podobnym tonie wypowiedział się Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Ostrołęce – nadkom. Jarosław Deptuła, który życzył uczniom i kadrze pedagogicznej szkoły, aby spotkanie z „mundurowymi” poszerzyło ich wiedzę oraz umiejętności w zakresie właściwego zachowania na miejscu zdarzenia i udzielenia pomocy osobom potrzebującym.

O zagrożeniu pożarowym oraz roli leśników i strażaków w przeciwdziałaniu pożarom oraz ich gaszeniu opowiedział Hubert Pawelec z Nadleśnictwa Ostrołęka i strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Troszynie.

Następnie przedstawiciele Grupy Ratowniczej „Nadzieja” z Ostrołęki przypomnieli, jak zachować się na miejscu zdarzenia, aby uniknąć niebezpieczeństwa utraty zdrowia a nawet życia oraz udzielić wszelkiej możliwej pomocy osobie poszkodowanej do czasu przyjazdu załogi pogotowia ratunkowego.

Żołnierze z Patrolu Saperskiego Jednostki Wojskowej w Orzyszu przedstawili prezentację oraz filmy ukazujące niewybuchy i niewypały jako materiały niebezpieczne, ich działanie oraz skutki niewłaściwego obchodzenia się z tego typu znaleziskami.

Kolejną atrakcją tego dnia był pokaz interwencji policyjnej w sytuacji gwałtownego ataku osoby agresywnej na przypadkową osobę oraz pokaz umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej osobie poszkodowanej.

Niezwykle atrakcyjnym okazał się być również pokaz funkcjonariuszy służby więziennej, którzy przedstawili scenkę dot. ucieczki osoby osadzonej z Zakładu Karnego oraz rolę psa służbowego w obezwładnianiu osoby agresywnej oraz zapobieżeniu ucieczki tej osoby. Pies „Cezar” wzbudził wiele emocji i ogromne zainteresowanie uczestników tego wydarzenia.

Tę część imprezy zakończyły pokazy sprzętu używanego na co dzień przez służby mundurowe, a także wręczenie różnego rodzaju gadżetów i upominków.

Następnie uczestnicy udali się na boisko szkolne, gdzie znajdował się sprzęt transportowy, do którego można było wsiąść i obejrzeć jego wyposażenie. Strażacy udostępnili wąż strażacki dla miłośników lania wody.

 

Impreza przebiegła w wesołej, miłej atmosferze. Pełna była atrakcji, lecz przede wszystkim miała nieocenione walory edukacyjne w wielu sferach życia związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem.

 

Serdecznie dziękujemy przedstawicielom wymienionych służb mundurowych, Starostwu Powiatowemu w Ostrołęce, Wójtowi Gminy Troszyn, Dyrekcji i pracownikom Szkoły Podstawowej w Troszynie oraz pracownikom Centrum Kultury w Troszynie i wszystkim osobom związanym z organizacją tego wydarzenia.

 

 

 

asp. Krzysztof Kolator

Komenda Miejska Policji w Ostrołęce

Powrót na górę strony