Aktualności

Policja ostrzega, zmiana warunków na drodze – co warto wiedzieć

Data publikacji 05.01.2017

Ostrołęccy policjanci ostrzegają przed gwałtownym załamaniem pogody i ujemną temperaturą. Oprócz zmniejszenia prędkości wybierając się w podróż nie możemy zapominać o kilku ważnych rzeczach, które w skrajnie ekstremalnych sytuacjach potrafią uratować nam życie.

Wybierając się w podróż autem w takich warunkach, jakie mamy obecnie i jakie są zapowiedziane przez synoptyków nieodłącznym elementem bezpieczeństwa jest dobre przygotowanie auta i nas samych.

Oczywiście coraz więcej osób jest świadomych, że opony zimowe zwiększają nasze bezpieczeństwo. Jednak to nie wszystko, poza nimi powinniśmy pamiętać o innych ważnych rzeczach.

Wybierając się w podróż zbiornik naszego auta powinien być pełny. Jazda ,, na oparach” może być dla nas dużym kłopotem. Po pierwsze niewielka ilość paliwa w zbiorniku, szczególnie w autach wyposażonych w silniki diesla sprzyja zamarznięciu paliwa, a co za tym idzie unieruchomieniu naszego auta.

 Jazda z autem zatankowanym ,, do pełna” może w skrajnych sytuacjach uratować nam życie. W obecnych warunkach pogodowych może zdarzyć się sytuacja, że np. przy minus 20 stopniach mrozu  w wyniku ,,zamieci”, czy kolizji droga będzie zablokowana kilka  godzin. Mając w zbiorniku dużą ilość paliwa uchroni to nas przed zamarznięciem, czy wychłodzeniem organizmu.

Drugim ważnym elementem podczas podróży jest naładowany telefon.  Wybierając się w dalszą podróż powinniśmy zwracać uwagę na ten wydawałoby się szczegół. Ten ,, szczegół”  pomoże nam w sytuacji zagrożenia wezwać pomoc, a pamiętajmy, że w skrajnych warunkach, taka sytuacja może potrwać nawet kilka godzin.

W aucie powinien się znaleźć np. koc,  który nie zajmuje dużo miejsca, a potrafi np. w przypadku awarii auta pomóc nam oraz naszym bliskim przetrwanie ,, trudnych chwil” na mrozie.

 

Pamiętajmy także o dokładnym oczyszczeniu auta ze śniegu przed jazdą. Należy usunąć snieg z auta i dokladnie oczyścić szyby, nie tylko przednia, ale także i przednie boczne.

 

Kierowcy ciężarówek powinni pamietać też o dokładnym oczyszczeniu dachów swoich pojazdów ze sniegu i lodu. Spadający lód z dachu naczepy, czy przyczepy jak pokazał przykład z grudnia ubieglego roku  może mieć tragiczne  w skutkach konsekwencje.

Zastosowanie się do tych rad z pewnością pomoże nam przetrwać w trudnej sytuacji, pamiętajmy, że pogoda może zmienić się z godziny na godzinę, a wraz z nią sytuacja na drodze

 

mł. asp. Tomasz Żerański

KMP Ostrołęka

 

Powrót na górę strony