Aktualności

Światowy Dzień Ofiar Wypadków Drogowych – działania ostrołęckiej Policji

Data publikacji 16.11.2018

W najbliższą niedzielę obchodzimy „Światowy Dzień Ofiar Wypadków Drogowych”. Jest to okazja do refleksji nad ilością zdarzeń drogowych, do jakich dochodzi na terenie Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego, a także czas wzmożonych działań policyjnych.

Wysoka liczba wypadków drogowych, w których traci życie zatrważająca liczba osób, jest jednym z najważniejszych problemów społecznych. Najczęściej dochodzi do nich w miejscach, gdzie występuje duże natężenie ruchu, a kierujący rozwijają znaczną prędkość. Jeśli dodamy do tego dynamiczny i agresywny styl jazdy, łatwo o zdarzenie drogowe.

Kierowcy najczęściej popełniają błędy takie, jak:

- nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu,

- niezachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu,

- niezachowanie należytej ostrożności przy dojeżdżaniu do przejścia dla pieszych (nieustąpienie pierwszeństwa pieszym, wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim),

- niedostosowanie prędkości do panujących warunków drogowych (nadmierna prędkość),

- wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle i wyprzedzanie na skrzyżowaniu,

- wyprzedzanie „na trzeciego”,

- ryzykowny styl jazdy (niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy, korzystanie z telefonu komórkowego trzymanego w dłoni podczas jazdy, kierowanie pojazdem niesprawnym technicznie).

 

W celu zapewnienia bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego przemieszczających się po „naszych” drogach i zminimalizowania ilości zdarzeń drogowych, ostrołęccy policjanci wezmą udział w działaniach, które potrwają od godziny 6.00 dnia 18 listopada 2018 roku do godziny 6.00 dnia 19 listopada 2018 roku.

Policjanci w tym czasie będą przeciwdziałać agresywnym zachowaniom uczestników ruchu drogowego, stanowczo reagować na wykroczenia będące główną przyczyną wypadków drogowych oraz promować i nagłaśniać negatywne zachowania zarówno kierujących pojazdami, jak też tzw. „niechronionych uczestników ruchu drogowego”.

 

asp. Krzysztof Kolator

Komenda Miejska Policji w Ostrołęce

Powrót na górę strony