Aktualności

UWAGA NA NISKIE TEMPERATURY W PORZE NOCNEJ – REAGUJ! POMÓŻ! OCAL ŻYCIE!

Data publikacji 12.10.2018

„Złota polska jesień” w pełni. Cieszymy się, że temperatura w ciągu dnia sięga blisko + 20 stopni Celsjusza. Odwraca to nasze myśli od zbliżającej się zimy. Pamiętajmy jednak, że noce nie są już tak ciepłe i nierzadko temperatura powietrza zbliża się mocno do zera. W takich warunkach łatwo o wychłodzenie organizmu. Reagujmy widząc osobę narażoną na hipotermię! Krótka ocena sytuacji, rozmowa i wezwanie odpowiednich służb może uratować ludzkie życie, które jest wartością największą!

Osoba przebywająca w porze nocnej na zewnątrz łatwo może stać się ofiarą hipotermii, czyli wychłodzenia organizmu. Takiemu stanowi może sprzyjać nieodpowiedni ubiór, przyjmowane leki, niedożywienie, nadmierne spożycie alkoholu (gdyż rozszerza naczynia krwionośne i organizm szybciej wytraca ciepło), przebywanie dłuższy czas w nieruchomej pozycji.

Należy pamiętać, że już spadek temperatury ciała o kilka stopni może spowodować, że osoba, z którą rozmawiamy wykazuje zmniejszoną reakcję na nasz dotyk, odczuwa ból z powodu obniżonej temperatury ciała, ma skurcze mięśni, jest zdezorientowana i może mieć zaburzenia świadomości. Takie objawy powinny wzbudzić u nas obawę o życie i zdrowie tej osoby. Nie możemy pozostawić jej w miejscu, w którym ją zastaliśmy.

Spadek temperatury ciała o kolejne kilka stopni, tj. poniżej 30 stopni Celsjusza oznacza bardzo zły stan osoby lub nawet stan krytyczny. Taka osoba może w rozmowie z nami odmawiać przyjęcia pomocy. Zimna skóra, brak dreszczy, kłopoty z mową, sztywność mięśni, problemy z ruchem i utrata świadomości powinny utwierdzić nas w przekonaniu, że niezbędna jest szybka pomoc medyczna. Taka osoba za chwilę może mieć problemy z oddychaniem i krążeniem. Jest to stan bezpośredniego zagrożenia życia danej osoby.

Co możemy zrobić? Najważniejsze, by jak najszybciej wezwać pomoc medyczną. Do czasu przyjazdu ratowników można przybrać sobie do pomocy inne osoby. Jeśli to możliwe, należy stopniowo ogrzewać ciało poprzez okrycie osoby ciepłym ubraniem lub kocem. Nie masujmy ciała i nie doprowadzajmy do wykonywania przez tę osobę niepotrzebnych ruchów. Osobie przytomnej i znajdującej się w początkowej fazie wychłodzenia, można podać ciepłe (nie gorące) napoje. W skrajnie ciężkich przypadkach, gdy jest to niezbędne, należy prowadzić reanimację do czasu przybycia pomocy medycznej.

W czasie zimy 2018 – 2019, jak to miało miejsce w roku ubiegłym, ostrołęccy policjanci wraz z innymi służbami podejmą działania zmierzające do zapobieżenia wystąpieniu ofiar śmiertelnych niskich temperatur na terenie Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego.

20 grudnia 2017 roku zostało podpisane porozumienie „Pomocna dłoń” na rzecz pomocy osobom bezdomnym pomiędzy Komendą Miejską Policji w Ostrołęce, Grupą Ratowniczą „Nadzieja” w Łomży, Państwową Strażą Pożarną w Ostrołęce, Strażą Miejską w Ostrołęce, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Ostrołęce. Na jego podstawie, na przełomie 2017 i 2018 roku, przez ponad 100 dni, patrole kontrolowały miejsca przebywania osób bezdomnych w celu sprawdzenia stanu tych osób oraz zapobieżenia ich wychłodzeniu. Osoby biorące udział w tych patrolach informowały o istniejących instytucjach pomocowych i możliwościach skorzystania z ich pomocy.

W patrolach brali udział przedstawiciele niżej wymienionych służb:

* Policja – 88 patroli

* Straż Pożarna – 45 patroli

* Grupa Ratownicza „Nadzieja” – 29 patroli

* Straż Miejska – 27 patroli

* MOPR – 13 patroli.

Efektem tych działań była sytuacja, kiedy to 17 stycznia 2018 roku, wspólny patrol Policji i Straży Pożarnej uratował życie 46-letniemu mężczyźnie, który znajdował się w jednym z garaży na terenie Ostrołęki. Temperatura jego ciała wynosiła niecałe 33 stopnie Celsjusza.

1 marca 2018 roku, w jednym z pustostanów na terenie Ostrołęki, przy temperaturze powietrza wynoszącej jedynie 15 stopni, patrol zastał 55–latka, któremu została udzielona pierwsza pomoc medyczna, po której schronienie przed niską temperaturą znalazł on w ostrołęckiej Noclegowni.

Wyprzedzając te działania, ostrołęccy policjanci apelują do mieszkańców o zwiększenie empatii - szczególnie w odniesieniu do osób nietrzeźwych, bezdomnych i potrzebujących pomocy. Pamiętajmy, że każdej zimy ktoś traci życie w wyniku wychłodzenia organizmu, co ukazuje poniższa statystyka:

1 listopad 2015 – 31 marzec 2016 – 108 osób

1 listopad 2016 – 31 marzec 2017 – 111 osób

1 listopad 2017 – 31 marzec 2018 – 78 osób.

 

Nie obawiajmy się, więc interweniować w sytuacjach, gdy podejrzewamy, że ktoś może znajdować się w okolicznościach zagrażających życiu lub zdrowiu. Jednym telefonem możemy uratować komuś życie. Dzwońmy na numery alarmowe: 112, 997, 998 lub 999.

 

 

asp. Krzysztof Kolator

Komenda Miejska Policji w Ostrołęce

Powrót na górę strony