Aktualności

Policjanci z Ostrołęki dbają o bezpieczeństwo uczniów w ramach działań ‘’BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY 2018 ’’

Data publikacji 13.09.2018

Rozpoczął się rok szkolny, w związku z tym ostrołęccy policjanci prowadzą działania prewencyjno-kontrolne pod nazwą „Bezpieczna droga do szkoły”, którym nadrzędnym celem jest zapewnienie właściwego nadzoru nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym, w rejonach szkół oraz drogach prowadzących do szkół i placówek oświatowych. Akcja jest prowadzona dwutorowo, poprzez prelekcje w szkołach oraz ćwiczenia praktyczne na przejściach dla pieszych i skrzyżowaniach. W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych funkcjonariusze wydłużyli termin działań ukierunkowanych na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego do 14 września br.

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego policjanci dzielnicowi z zespołu do spraw profilaktyki społecznej nieletnich i patologii oraz komunikacji społecznej zaczęli naukę bezpieczeństwa wśród najmłodszych – a wszystko po to, aby nachodzący rok szkolny upłynął bezpiecznie.

Tylko w tym tygodniu policjanci przeprowadzili kilkadziesiąt tego rodzaju spotkań, podczas których poruszane były zagadnienia związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem.

Tematy są uwzględniane w stosunku do wieku i rozwoju dzieci. Dotyczą one, m.in bezpieczeństwa na drodze, w domu, kontaktów z osobami obcymi, prawidłowego wezwania pomocy w sytuacjach zagrożenia, cyberprzemocy, a także odpowiedzialności karnej osób nieletnich.

Po prelekcjach z teorii są przychodzi czas na praktykę. Dzieci wraz z policjantami idą w rejony przejść dla pieszych i skrzyżowań, gdzie tam na konkretnych przykładach uczą się jak bezpiecznie poruszać się po drodze. Na koniec spotkań policjanci wręczają najmłodszym elementy odblaskowe. W działaniach bierze udział także przyjaciel wszystkich dzieci, czyli Komisarz Kurpik. Jak wszyscy wiemy do świadomości najmłodszych najlepiej dotrzeć przez zabawę, dlatego podczas zajęć jest dużo śmiechu i dobrej zabawy. Wręczane są także ulotki ,, Kierowco, nie polujemy na zebrach”.
Przypominamy, że piesi są najbardziej zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego. Zderzenie pieszego i pojazdu prawie zawsze kończy się obrażeniami, czasem też największą tragedią. Niestety znaczna część takich wypadków ma miejsce na przejściach dla pieszych, a więc tam gdzie przekraczający jezdnię pieszy powinien być całkowicie bezpieczny.

W tym tygodniu spotkania odbyły się w Szkole Podstawowej nr 10, Szkole Podstawowej w Antoniach, Specjalnym Ośrodku Wychowawczym,  Przedszkolu nr 9 w Ostrołęce, w Olszewie - Borkach oraz Bajkowym Przedszkolu w Ostrołęce.

Kolejne spotkania już wkrótce.


asp. Tomasz Żerański

Powrót na górę strony