Aktualności

,,Skuterem” uderzył w nieoświetlonego rowerzystę

Data publikacji 29.08.2018

64 – letni rowerzysta został z urazem głowy zabrany do szpitala w wyniku wypadku drogowego, który miał miejsce wczoraj późnym wieczorem na terenie naszego powiatu. Prawdopodobną przyczyną zdarzenia był brak oświetlenia roweru. Rowerzysta nie zastosował się także do obowiązku używania elementów odblaskowych, wyraźnie było od niego czuć alkohol. Pamiętajmy, że widoczność jest podstawowym elementem bezpieczeństwa, dlatego apelujemy o używanie elementów odblaskowych nawet w obszarze zabudowanym.

Wczoraj kilka minut przed godzina 22:00 na stanowisko kierowania dyżurnego ostrołęckich policjantów wpłynęła informacja dotycząca wypadku drogowego w miejscowości Jawory Podmaście. Na miejscu już po chwili byli będący najbliżej policjanci z posterunku policji w Czerwinie, służby ratunkowe oraz mundurowi z ostrołęckiej drogówki.

Według wstępnych ustaleń kierujący motorowerem 34 – letni ostrołęczanin jadąc w kierunku Lipnik uderzył w tył jadącego w tym samym kierunku rowerzystę. Kierujący rowerem 64 – letni mieszkaniec naszego powiatu poruszał się bez wymaganego oświetlenia oraz nie posiadał obowiązkowego elementu odblaskowego.

W wyniku zdarzenia rowerzysta z urazem głowy został zabrany do szpitala. Kierujący skuterem był trzeźwy. Od rowerzysty  było wyraźnie czuć alkohol, dlatego została od niego pobrana krew do badań na zawartość alkoholu. Ponadto mężczyzna był agresywny zarówno w stosunku do policjantów, jak i udzielającej mu pomocy załogi karetki pogotowia.

Na miejscu policjanci wykonali wiele czynności procesowych niezbędnych do dokładnego wyjaśnienia okoliczności całego zdarzenia.

Na powyższym przykładzie widać wyraźnie, jak nasza bezmyślność, bądź lekceważenie przepisów ruchu drogowego może być przyczyną tragedii. Zbagatelizowanie niestety dla niektórych ,,błahej” rzeczy, jaką jest kamizelka odblaskowa, czy też oświetlenie jednośladu  może mieć tragiczne konsekwencje.

Rozmawiajmy z naszymi dziećmi, rodzicami, czy dziadkami o powyższym zagrożeniu. Zastanówmy się, czy może wybierając się do nich w odwiedziny nie podarować im kamizelki odblaskową oraz rozmowy o konieczności jej używania. W ten sposób możemy podarować naszym bliskim największy prezent, jaki mogą otrzymać, czyli ŻYCIE!

 

asp. Tomasz Żerański

Powrót na górę strony