Aktualności

Policjanci z Ostrołęki uczą najmłodszych bezpiecznych zachowań podczas wakacji

Data publikacji 26.07.2018

Wakacje to czas wolny od zajęć szkolnych, jednak jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, to w tym zakresie nigdy nie ma wakacji. Policjanci niemal codziennie spotykają się z dziećmi, aby przypominać o zasadach bezpieczeństwa również w tym szczególnym dla najmłodszych okresie. Funkcjonariusze są tam, gdzie wypoczywają dzieci i młodzież. Można ich spotkać, m.in. na półkoloniach oraz obozach harcerskich. Jednak ostatnie spotkanie profilaktyczne miało miejsce w siedzibie ostrołęckich policjantów. Dziękujemy uczestnikom takich spotkań, że pomimo wakacji znajdują oni czas, aby porozmawiać o bezpieczeństwie.

W poniedziałek  na terenie Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce funkcjonariusze z ostrołęckiego zespołu do spraw profilaktyki społecznej nieletnich i patologii spotkali się z dziećmi  Ostrołęckiej Spółdzielni Mieszkaniowej, które spędzają wakacyjny czas w naszym mieście. Podczas spotkania mundurowi przypominali dzieciom jak ważne jest zachowanie zasad bezpieczeństwa również w czasie wolnym od nauki.

Najważniejszymi tematami poruszanymi podczas spotkania były zagadnienia z zakresu przepisów dotyczących ruchu oraz wyposażenia rowerów. Kolejnym bardzo istotnym problemem, o którym mówili policjanci, to używanie smartfonów podczas przechodzenia przez ulicę. Policjanci przybliżyli dzieciom kampanię „SMARTSTOP”, która ma na celu wskazanie jak bardzo niebezpieczne jest używanie smartfonów w czasie przechodzenia przez ulicę. Pieszy zainteresowany np. grą na smartfonie nie zwraca uwagi na to, co dzieje się na ulicy i bardzo często wchodzi na ulicę pod nadjeżdżający pojazd, co w konsekwencji kończy się tragicznie.

Z uwagi na aurę dużą uwagę poświęcono na rozmowie z dziećmi dotyczącej bezpieczeństwa nad wodą. Na konkretnych przykładach pokazywano dzieciom zagrożenia na jakie mogą być narażone podczas odpoczynku nad wodą oraz wskazano sposoby na ich unikniecie.  

Ponadto dzieci mogły zobaczyć pracę oficera dyżurnego na stanowisku kierowania oraz posłuchać korespondencji radiowej pomiędzy funkcjonariuszami. Duże zainteresowanie wśród najmłodszych wzbudziły oznakowane radiowozy policyjne, nieoznakowany wideorejestrator oraz policyjna łódź.

Podczas spotkania najmłodsi zobaczyły też, gdzie przebywają psy policyjne i dowiedziały się jaką pracę wykonują. Z dużą ciekawością obejrzały policyjną siłownię oraz tzw. niebieski pokój. Mogły też zapoznać się z elementami osobistego wyposażenia policjantów, a także usłyszały odpowiedzi na pytania dotyczące służby w policji.

Pamiętajmy, że wakacje to wspaniały czas, który każdemu kojarzy się z odpoczynkiem i świetną zabawą. Pamiętać jednak należy, że aby wakacje były radosne, koniecznie trzeba przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.

 


asp. Tomasz Żerański

KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony