Aktualności

Jazda po chodniku zakończona ,,wizytą” w szpitalu – policja ostrzega

Data publikacji 13.04.2018

Rowerzystka z naszego miasta z poważnymi obrażeniami ciała trafiła do szpitala w wyniku zderzenia się z nastoletnim rowerzystą – obydwoje poruszali się tam, gdzie nie powinni, czyli po chodniku. Dodatkowo kobieta miała w swoim organizmie blisko pół promila alkoholu. Pamiętajmy, że jazda po chodniku poza nielicznymi wyjątkami jest zabroniona!

Policjanci z Ostrołęki bardzo często odnotowują łamanie zakazu przez rowerzystów jazdy po chodniku w miejscach do tego niedozwolonych, zarówno przez osoby dorosłe, jak i małoletnie. Często takie wykroczenia są wręcz przez nich  bagatelizowane, a nastolatkowie błędnie wychodzą z założenia, że nie podlegają oni z racji swojego wieku odpowiedzialności  nie zdając tym samym sobie sprawy, że w przypadku takiego zachowania ponoszą za to odpowiedzialność przed sądem rodzinnym.

Jak pokazał wczorajszy przykład poruszanie się jednośladem po chodniku oprócz ,,mandatu” może być bardzo niebezpieczne.

Do zdarzenia doszło wczoraj kwadrans przed godzina 16:00, wtedy to do dyżurnego ostrołęckich policjantów wpłynęło zgłoszenie o zderzeniu dwójki rowerzystów na ul. Targowej w Ostrołęce. Na miejsce natychmiast skierowano funkcjonariuszy z ostrołęckiej drogówki, a także służby ratunkowe.

Według ich wstępnych ustaleń 12 – letni rowerzysta jadąc chodnikiem w kierunku ul. Witosa przejeżdżając przez oznakowane przejście dla pieszych uderzył w jadącą z przeciwka 61 – letnią rowerzystkę, która chciała skręcić przed przejściem dla pieszych na parking do supermarketu.

W wyniku zdarzenia kobieta z poważnymi obrażeniami została zabrana do szpitala. Przeprowadzone prze policjantów badanie trzeźwości wykazało, że nastolatek był trzeźwy, natomiast ostrołęczanka miała w swoim organizmie blisko pół promila alkoholu. W trakcie czynności policjanci ustalili, że 12 – latek nie posiadał karty rowerowej.

Dalsze czynności w tej sprawie prowadzą policjanci z ostrołęckiego wydziału dochodzeniowego.  

 W związku z rozpoczętym sezonem rowerowym informujemy, że w trosce o pieszych i rowerzystów będziemy prowadzić działania, aby wyeliminować tego rodzaju zagrożenie.

Często można również zaobserwować grupy nastolatków jeżdżących z bardzo dużą prędkością po chodniku, którzy nie zważają na bezpieczeństwo swoje oraz pieszych.

Stąd apel kierujemy właśnie do rodziców, aby interesowali się tym co robią ich dzieci w wolnym czasie oraz żeby rozmawiali z nimi o tego rodzaju problemie. W przypadku popełnianiu takich wykroczeń przez osoby małoletnie sprawy będą przekazywane do sądu rodzinnego.

Wczorajszy przykład jasno pokazał do jakich konsekwencji może doprowadzić jazda po chodniku.

Kiedy możemy poruszać się rowerem po chodniku?

Po pierwsze, skorzystać z chodnika możemy, jeśli jadąc rowerem towarzyszy nam dziecko młodsze niż 10 lat. Ponadto, jazda po chodniku jest dozwolona w momencie gdy znajdujemy się na drodze, na której dopuszczalna prędkość przekracza 50 km/h, nie ma wydzielonej ścieżki dla rowerzystów, a chodnik ma szerokość przynajmniej dwóch metrów. Po chodniku rowerem można poruszać się również w sytuacji, gdy panują złe warunki atmosferyczne (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Korzystając z tych uprawnień, trzeba koniecznie pamiętać o jeszcze jednej zasadzie, która jest w przepisach, ale także wynika ze zdrowego rozsądku: Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Pamiętajmy również, że żaden pojazd nie zatrzyma się w miejscu, dlatego dojeżdżając do przejść dla pieszych powinniśmy zejść z jednośladu, tym sposobem damy kierowcy szanse na bezpieczne zatrzymanie pojazdu i w rezultacie uniknięcie zderzenia.

Nieuzasadniona jazda rowerem po chodniku grozi mandatem w wysokości 50 zł. Za przejazd rowerem po przejściu dla pieszych otrzymać można  natomiast nawet 200 zł mandatu, ale nie o mandat tu chodzi, ale o nasze i innych bezpieczeństwo. Chcą uniknąć odpowiedzialności wystarczy stosować się do obowiązujących przepisów.

 

asp. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony