Aktualności

,,Ramię w ramię" w trosce o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów

Data publikacji 28.02.2018

Rozpoczynają się wspólne działania Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce oraz Gminnych Ochotniczych Straży Pożarnych skierowane na poprawę bezpieczeństwa pieszych. W jej ramach osoby z terenu naszego powiatu w wieku 7-14 lat oraz Seniorzy powyższej 60 roku życia otrzymają odblaski.

Ostrołęccy policjanci cały czas szukają nowych rozwiązań skierowanych na zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Szczególna uwaga jest przykładana również do  niechronionych jego  uczestników, czyli pieszych i rowerzystów.

Dlatego też  ostrołęcki wydział prewencji na czele z jego Naczelnikiem podkom. Piotrem Góralczykiem podjął kolejną inicjatywę w tym zakresie angażując do tego Gminne Ochotnicze Straże Pożarne.

Spotkanie rozpoczynające współpracę zostało przeprowadzone w sali konferencyjnej ostrołęckiej komendy policji. Udział w nim wzięli: Komendant Miejski Policji w Ostrołęce nadkomisarz Krzysztof Szymański oraz Prezesi i Komendanci Gminnych Ochotniczych Straży Pożarnych.

Spotkanie przeprowadził Naczelnik Wydziału Prewencji podkom. Piotr Góralczyk wspólnie z asystentem Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii sierż. szt. Anetą Waracką.

Prelegenci omówili główne przyczyny zdarzeń drogowych z udziałem pieszych oraz dane statystyczne, które zostały zaprezentowane na multimedialnej prezentacji. Przekazano podstawowe informacje dotyczące zasad noszenia elementów odblaskowych przez niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Jednak najważniejszym punktem spotkania było zaproszenie strażaków do udziału we wspólnej akcji profilaktycznej polegającej na rozpowszechnianiu wśród dzieci w wieku 7-14 oraz seniorów powyżej 60 roku życia odblasków. Podczas akcji zaplanowane jest przeszkolenie strażaków OSP na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym przez policjantów z zespołu do  profilaktyki społecznej i patologii oraz dzielnicowych.

Po przeprowadzonym szkoleniu przez policjantów strażacy OSP na terenie całego naszego będą docierać z ,,odblaskami” do mieszkańców poszczególnych gmin.

Jednocześnie będą uświadamiać lokalną społeczność o konieczności ich noszenia oraz zachęcać do używania ich również w obszarze zabudowanym.

 

Pomysł uzyskał dużą aprobatę przybyłych Prezesów i Komendantów OSP, którzy zobowiązali się do uczestnictwa w akcji.

Przypominamy o obowiązku noszenia elementów odblaskowych po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, jednak dla swojego bezpieczeństwa powinniśmy korzystać z takich elementów również w obszarze zabudowanym.

 

asp. Tomasz Żerański

KMP Ostrołęka

 

Powrót na górę strony