Aktualności

Wspólne działania Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce i Starostwa Powiatowego w Ostrołęce mające na celu przeciwdziałaniu uzależnieniom

Data publikacji 27.02.2018

Dziś w Ostrołęckim Centrum Kultury zostały przeprowadzone kolejne działania skierowane do młodzieży dotyczące przeciwdziałaniu uzależnieniom od narkotyków i dopalaczy. W ich ramach około 200 uczniów z terenu naszego powiatu zostało zaproszonych na film dotykający tego, jakże ważnego problemu społecznego. ,,Nietypowa” akcja profilaktyczna została poprzedzona rozmową z młodzieżą, m.in. wieloletniego terapeuty uzależnień, który omówił proces ,,wyjścia” z nałogu, a także trudności z tym związane.

Mając świadomość tego, że aby dotrzeć do młodego człowieka stale trzeba szukać nowych, czasem niekonwencjonalnych rozwiązań ostrołęcka komenda policji wspólnie ze starostwem powiatowym w Ostrołęce zaprosiła dziś młodzież z terenu naszego powiatu na projekcje filmu ,,Najlepszy”, który dotyka zagrożenia, jakim bez wątpienia jest uzależnienie od narkotyków i dopalaczy.

Pomysłodawcą  działań jest Wydział Prewencji ostrołęckiej komendy, na czele z jego Naczelnikiem podkom. Piotrem Góralczykiem. W akcję byli także zaangażowani policjanci z Zespołu do Spraw Profilaktyki Społecznej i Patologii oraz z Zespołu do Spraw Komunikacji Społecznej.

Współorganizatorem akcji było Starostwo Powiatowe w Ostrołęce z obecnym podczas dzisiejszej akcji Starostą Ostrołęckim Panem Stanisławem Kubłem. Z ramienia Starostwa Powiatowego w Ostrołęce  w działaniach wzięli udział również: Dyrektor Wydziału Promocji i Rozwoju Pani Aldona Kuciej oraz Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Rolnictwa Pan Artur Romanik.

Po słowach skierowanych do młodzieży przez Zastępcę Komendanta Miejskiego Policji w Ostrołęce nadkom. Jarosława Deptułę oraz Starostę Ostrołęckiego Pana Stanisława Kubła na temat wspomnianych zagrożeń odbyła się pogadanka z uczestnikami szkolenia.

Prowadził ją policjant, który omówił działania podejmowane przez ostrołęckich funkcjonariuszy na rzecz przeciwdziałania różnego rodzaju uzależnieniom oraz wpływie jaki młody człowiek ma na swoich rówieśników. Poruszone zostały także aspekty dotyczące regulacji prawnej dotyczące nieletnich oraz osób dorosłych.

Przed seansem głos zabrał też Mariusz Kowarski z Ośrodka Terapii i Rehabilitacji Uzależnień w Lipiance oraz terapeuta w ośrodku w Ostrołęce, który od wielu lat pomaga osobom uzależnionym. Terapeuta omówił proces ,,wyjścia” z nałogu, a także trudności z tym związane.

Jednak najważniejszym punktem spotkania była projekcja filmu „Najlepszy” w reżyserii Łukasza Palkowskiego. To historia Jerzego Górskiego, który jako młody chłopak popadł w nałóg narkotykowy. W ciągu kilku lat znalazł się na skraju życia i śmierci. Przedawkowali jego przyjaciele, dziewczyna, niemal stracił córkę. Ratunkiem okazał się sport. Górski zaczął trenować triathlon – pływanie, bieganie i kolarstwo. Mimo wielu przeciwności losu i uzależnienia postanowił wziąć udział w największych zawodach tego typu na świecie – Iron Manie organizowanym w Stanach Zjednoczonych. Historia bohatera pokazuje jak ciężkie jest życie w uzależnieniu, jak mało osób wychodzi z nałogu, a ci którym się to udaje to nieliczne jednostki, których życie to ścieżka przetrwania. Seans pokazał co narkotyki potrafią zrobić z człowiekiem, jego psychiką i jak niszczą im życie, ale również był przestrogą i motywacją dla ludzi którzy walczą z własnymi słabościami.

Akcja nie mogłaby się odbyć bez ogromnego zaangażowania i wsparcia kierownictwa i pracowników Ostrołęckiego Centrum Kultury za które serdecznie dziękujemy.

 

asp. Tomasz Żerański

Powrót na górę strony